Farklı yapısal düzensizliklere sahip perdeli-çerçeveli betonarme yapısal sistemlerde paket programlar ile matris yapı analizi programlarının sonuçlarının karşılaştırılması
Comparision of the results from matrix analysis programs and package programs on reinforced concrete frame-shear wall structures with different structural irregularities
- Tez No: 931701
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemiz deprem kuşağında yer alması nedeniyle sık sık depremler yaşanmakta ve yaşanan her deprem önemli ölçüde can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Bu durum yapıların mühendislik hizmeti alması ve deprem mühendisliği prensiplerine uygun yapısal tasarımların yapılmasının önemini vurgulamaktadır. Yapısal tasarımların olabildiğince güvenli ve ekonomik olabilmesi için, kullanılan analiz ve tasarım yazılımlarının doğru sonuçlar vermesi ve bu sonuçların tasarımcı tarafından doğru bir şekilde yorumlanması büyük bir öneme sahiptir. Tüm yapısal tasarım ve analiz programları belirli temel varsayımlara ve basitleştirmelere dayanmaktadır. Eğer bu temel varsayımlar ve basitleştirmeler tasarımcı tarafından bilinmez ve doğru anlaşılmazsa, nihai tasarımlarda kritik hataların olmasına veya tasarımların ekonomiden oldukça uzak olmasına neden olabilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye yapısal tasarım sektöründe yaygın olarak kullanılan Paket Program-1 ve Paket Program-2 gibi paket programların, bu alanda dünya çapında uzun yıllardır kullanılan SAP2000 matris yapı analizi programıyla elde edilen sonuçların ne ölçüde uyumlu olduğunun araştırılmasıdır. Çalışma, özellikle Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinin ardından yapısal güçlendirme ve yerinde dönüşüm projelerinde yaygın olarak kullanılan bu yazılımların, farklı yapısal düzensizliklere sahip yapılarda güvenilirlik ve doğruluk açısından hangi düzeyde sonuçlar verdiğinin araştırılması bu çalışmanın temel amacı olarak sunulabilir. Bu bağlamda, depremde en fazla hasarın yaşandığı Hatay ilindeki gerçek yapılara ait modeller oluşturulmuş ve bu modeller, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 Bölüm 15 esaslarına uygun olarak deprem performans analizlerine tabi tutulmuştur. Paket programlardan elde edilen performans ölçütleri, eleman gevreklikleri ve eleman hasar düzeyleri, SAP2000 yazılımından elde edilen ilgili değerlerle karşılaştırılmıştır. Yapısal modeller, rijit bodrum perdeleri, asma katlar (yumuşak/zayıf kat düzensizliği), burulma düzensizliği ve döşeme süreksizliği gibi farklı yapısal düzensizlikler göz önünde bulundurularak analiz edilmiş ve paket programlarının doğruluğu ile sınırları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in an earthquake zone, and as a result, frequent earthquakes occur, causing significant loss of life and property with each event. This highlights the importance of buildings receiving engineering services and structural designs being carried out in accordance with earthquake engineering principles. In order for structural designs to be as safe and economical as possible, it is crucial that the analysis and design software used provide accurate results, and that these results are interpreted correctly by the designer. All structural design and analysis programs are based on certain fundamental assumptions and simplifications. If these assumptions and simplifications are not known or properly understood by the designer, it may lead to critical errors in the final designs or designs that are far from being economical. The main aim of this study is to investigate the degree of compatibility between the results obtained from widely used software packages in Turkey's structural design sector, such as Paket Program-1 and Paket Program-2, and the results from SAP2000, a matrix structural analysis program that has been used worldwide for many years. Specifically, this study aims to examine the reliability and accuracy of these software programs, commonly used in structural strengthening and on-site transformation projects following the February 2023 Kahramanmaraş earthquakes, in buildings with different structural irregularities. In this context, models of real buildings from Hatay, the province most affected by the earthquake, were created, and these models were subjected to seismic performance analyses according to the provisions of the Turkey Building Earthquake Code 2018, Chapter 15. The performance criteria, element fragilities, and damage levels obtained from the software packages were compared with the corresponding values obtained from SAP2000. The structural models were analyzed by considering various structural irregularities such as rigid basement walls, mezzanine floors (soft/weak floor irregularities), torsional irregularities, and floor discontinuities, and the accuracy and limitations of the software packages were determined.