Bir ispat aracı olarak ceza muhakemesinde anonim tanıklık
Anonymous testimony in criminal procedure as a means of proof
- Tez No: 931791
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Tanık beyanları, ceza muhakemesinin en önemli delillerinden biri olarak kabul edilmekte ve tanıktan elde edilen bilgiler çerçevesinde gerçeğin açığa çıkması ile adaletin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Özellikle, örgütlü suçlar yönünden delil elde edilmesinde yaşanan zorluk nedeniyle tanık beyanları daha da önem kazanmaktadır. Ancak, tanığın bildiklerini gerçeğe uygun şekilde anlatması, ilgili şüpheli veya sanık yönünden yapılan yargılama neticesinde mahkumiyet sonucuna neden olabilmektedir. Bu nedenle tanığın doğru şekilde beyanda bulunmasına engel olunmaya çalışılabilir. Bu durumda tanıklıktan beklenen faydanın elde edilebilmesi amacıyla tanığın kendisi ile yakınlarının hayatına, beden bütünlüğüne veya mal varlığına yönelen tehlikelere karşı korunması gerekmektedir. Bu bakımdan tanınmasına engel olacak bilgilerinin gizlenmesi suretiyle tanığın dinlenmesini sağlayan anonim tanıklık, en önemli tanık koruma tedbiridir. Fakat anonim tanıklık, bir yandan tanığın korunmasını sağlarken, diğer yandan da savunma makamının adil yargılanma hakkının kısıtlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yetkili makamlar tarafından anonim tanıklık tedbirlerinin uygulanmasına karar verilirken, bu tedbirin gerekliliği hususunda sıkı bir denetimde bulunulmalıdır. Yine, mahkemece savunma makamının içinde bulunduğu zorlu durumu telafi edecek ve adil yargılanma hakkının korunmasını sağlayacak önlemlerin alınması suretiyle anonim tanık dinlenmelidir. Bu kapsamda çalışmamızda şüpheli ve sanığın hakları ile ceza muhakemesi ilkeleri yönünden anonim tanıklık değerlendirilmiştir. Ayrıca, anonim tanıklığa ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler incelenmiştir. Son olarak anonim tanığın dinlendiği esnada başvurulan anonim tanıklık tedbirleri ve anonim tanık beyanlarının mahkumiyet hükmüne esas alınması ile ilgili olarak mevzuat ve uygulamada bulunan eksikliklerin tespit edilmesi suretiyle bu hususta çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Witness statements are considered as one of the most important evidences in criminal proceedings, and justice is ensured by revealing the truth within the framework of the information obtained from the witness. In particular, witness statements become more important due to the difficulty in obtaining evidence in organized crimes. However, the fact that the witness tells what he/she knows in accordance with the truth may lead to a conviction as a result of the trial against the suspect or defendant concerned. Therefore, attempts may be made to prevent the witness from giving truthful testimony. In this case, in order to obtain the expected benefit from the testimony, the witness must be protected against dangers to the life, physical integrity or property of the witness and his/her relatives. In this respect, anonymous testimony, which enables the witness to be heard by concealing information that would prevent him/her from being recognized, is the most important witness protection measure. However, while anonymous testimony protects the witness, it also restricts the defense's right to a fair trial. Therefore, when deciding on the application of anonymous testimony measures by the competent authorities, strict scrutiny should be exercised as to the necessity of this measure. Again, the court should hear anonymous witnesses, taking measures to compensate for the difficult situation of the defense and to ensure the protection of the right to a fair trial. In this context, in our study, anonymous testimony has been evaluated in terms of the rights of the suspect and the accused and the principles of criminal procedure. In addition, national and international regulations on anonymous testimony are examined. Finally, the deficiencies in the legislation and practice regarding the anonymous testimony measures applied during the hearing of the anonymous witness and the use of anonymous witness statements as a basis for the conviction verdict have been identified and solutions have been proposed in this regard.