İdrarda DR-70 ELİSA testinin mesane kanserinde tanısal ve prognostik biyomarker olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the DR-70 ELISA test in urine as a diagnostic and prognostic biomarker for bladder cancer
- Tez No: 931811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Mesane kanseri, erken evrede tanı konulduğunda tedavi edilebilir olmasına rağmen, ileri evrelerde yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip bir kanser türüdür. Bu çalışmada, DR-70 biyomarkerinin mesane kanseri tanısındaki etkinliğini değerlendirmek ve hastalığın tümör boyutu, morfolojisi ve invazyon durumu ile ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, makroskopik veya mikroskobik hematüri şikayetiyle başvuran 76 mesane kanserli hasta ve 61 benign nedenlere bağlı hematürisi olan kontrol hastası dahil edilmiştir. Tüm hastaların idrar örnekleri toplanmış ve DR-70 seviyeleri ELISA yöntemiyle ölçülmüştür. Hasta ve kontrol gruplarının yanı sıra mesane kanserli hastalar arasında tümör boyutu (3 cm), morfolojisi (papiller ve solid-flat) ve invazyon durumu (kasa invaziv olan ve olmayan) alt gruplarında DR-70 seviyeleri karşılaştırılmıştır. ROC analiziyle DR-70'in tanısal performansı değerlendirilmiştir. Bulgular: Hasta grubunda DR-70 seviyeleri kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur (p3 cm olan hastalarda DR-70 seviyeleri,
Özet (Çeviri)
Objective: Bladder cancer is a type of cancer that is treatable when diagnosed at an early stage but is associated with high morbidity and mortality rates in advanced stages. This study aimed to evaluate the diagnostic efficacy of the DR-70 biomarker in bladder cancer and investigate its relationship with tumor size, morphology, and invasion status. Materials and Methods: The study included 76 bladder cancer patients and 61 control patients with benign causes of hematuria. Urine samples were collected from all patients, and DR-70 levels were measured using the ELISA method. DR-70 levels were compared between the patient and control groups, as well as among subgroups of bladder cancer patients based on tumor size (3 cm), morphology (papillary and solid-flat), and invasion status (muscle-invasive and non-invasive). The diagnostic performance of DR-70 was assessed using ROC analysis. Results: DR-70 levels in the patient group were significantly higher than in the control group (p3 cm compared to those with tumors