Kötülük problemine karşı felix culpa teodisesi
Felix culpa theodicy against the problem of evil
  1. Tez No: 931812
  2. Yazar: ŞAHİKA TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Batı din felsefesinin önde gelen düşünürlerinden Alvin Plantinga, dinî epistemoloji alanında Tanrı inancının rasyonelliği üzerine yaptığı çalışmalar ve felsefeye sunduğu katkılarla öne çıkmış çağdaş bir isimdir. Bu çağdaş ismin felsefe dünyasında dikkat çeken temel düşüncelerinden biri, kötülük problemine dair ileri sürdüğü çalışmalardır. Plantinga, akademik kariyerinin ilk dönemlerinde mantıksal kötülük problemini 'Özgür İrade Savunması' çerçevesinde ele almış ve Tanrı'nın kötülüğe izin vermesini özgür iradeli varlıkları yaratmış olmasıyla açıklamıştır. Daha sonraki dönemde, Tanrı'nın dünyadaki kötülüğe izin vermesinin enkarnasyon ve kefaretin gerçekleşmesine olanak sağladığı fikrine dayanan bir teodise geliştirmiş ve bu teodiseyi, 2004 yılında kaleme aldığı“Supralapsarianism or O Felix Culpa”başlıklı makalesinde sistematik bir şekilde sunmuştur. Plantinga makalesinde kötülüğün Tanrı'nın nihai planının bir aracı olduğunu, varlığının rastlantısal olmadığını aksine belirli bir amaca hizmet ettiğini, enkarnasyon ve kefaretten doğan iyiliklerinin mevcut kötülükleri aştığını iddia etmiştir. Bu çalışmada, din felsefesinin temel sorunlarından biri olan kötülük problemine karşı sunulan Felix Culpa teodisesi ve bu teodiseye yöneltilen eleştiriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Alvin Plantinga, one of the leading thinkers of Western philosophy of religion, is a contemporary figure who has come to the fore with his studies on the rationality of belief in God in religious epistemology and his contributions to philosophy. One of the fundamental ideas of this contemporary figure that draws attention to the world of philosophy is his work on the problem of evil. In the early stages of his academic career, Plantinga addressed the logical problem of evil within the framework of the 'Free Will Defense' and explained God's reason for not preventing evil by creating beings with free will. Later, he developed a theodicy based on the idea that God's permission for evil in the world enables the realization of incarnation and atonement. He systematically presented this theodicy in his article“Supralapsarianism or O Felix Culpa”in 2004. In his article, Plantinga claimed that evil is a tool in God's ultimate plan, that its existence is not random but serves a specific purpose and that the goodness resulting from incarnation and atonement surpasses existing evils. In this study, the Felix Culpa theodicy and the criticisms directed towards this theodicy are brought to the agenda.