Osmanlı ordusunda dini motivasyon (1578-1699)
Religious motivation in ottoman army (1578-1699)
- Tez No: 931866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAİT TÜRKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez“Uzun Savaşlar Yüzyılı”denilen 121 yıllık bir tarihsel aralığı (1578-1699) ve bu aralık dahilinde yazılmış eserleri dikkate alarak dini motivasyon meselesini farklı bağlamlardan inceler. Bu farklı bağlamları Osmanlıların bir tür dönüşüm süreci de sayılabilecek mezkur tarihsel aralık dahilinde din ve tasavvufla kurduğu ilişkinin çeşitli veçhelerini tartışmaya açmak için araçsallaştırır. Bunu yaparken tasavvufi çevrelerin dönüşüm karşısındaki konumu ve dönüşüme karşı tepkileri irdelenir. Böylelikle tez Osmanlılar özelinde okuyucuya bir zihniyet sahası sunma amacı taşır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the issue of religious motivation from different contexts, taking into account a 121-year historical interval (1578-1699) called the“Century of Long Wars”and the works written within this interval. It instrumentalizes these different contexts in order to discuss various aspects of the Ottomans' relationship with religion and Sufism within the aforementioned historical interval, which can be considered as a kind of transformation process. In doing so, the position of Sufi circles in the face of transformation and their reactions to it are analyzed. Thus, the thesis aims to provide the reader with a field of mentality specific to the Ottomans.