Kolposkopi öncesi hastalara verilen video tabanlı bilginin kaygı ve ağrı düzeylerine etkisi
The impact of video-based information provided to patients before Colposkopy on anxiety and pain
  1. Tez No: 931867
  2. Yazar: KHANNANA AGHASIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ALDIKAÇTIOĞLU TALMAÇ, DR. NEVİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, kolposkopi uygulanacak hasta grubunun ağrı, anksiyete durumu ve bunlara etki eden faktörlerin işlem öncesi video tabanlı bilgilendirilen ve sözel aydınlatılmış onam ile bilgilendirilen gruplarda anksiyete ve ağrı düzeylerinin STAI Kaygı Ölçeği (State-Trait Anxiety Inventory Test), VAS (Görsel Analog Skala) ağrı skoru ve Likert ölçeği ile karşılaştırarak değerlendirmektir. Bunun sonucunda kadınların anksiyete ve ağrı düzeyini yakından ilgilendiren bu paramatrelerin göz önünde tutulması hedeflenmektedir. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif, kontrollü, kohort olarak tasarlanan bu çalışmanın araştırma grubuna, Haziran 2024 ve Aralık 2024 ayları arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Polikliniği'ne kolposkopi için başvuran HPV pozitif, pap smear testi sonucu ASCUS, LSIL, HGSIL ASC-H gelen Video ile bilgilendirilen 50 hasta ile Sözel Aydınlatılmış Onam ile bilgilendirilen 50 hasta olmak üzere toplam 100 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalara, polikliniğe başvurduklarında hekim tarafından çalışma hakkında bilgi verilip, onamları alındı. Hastaların demografik özelliklerinin sorgulanmasının ardından DKÖ (Durumluk Kaygı Ölçeği) Kolposkopi işleminden 15 dakika önce ve işlem sonrası SKÖ (Sürekli Kaygı Ölçeği), VAS((Visuel Analog Scala) ağrı skoru ve Likert ölçeği hastalar tarafından cevaplandırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların eğitim düzeyi sırasıyla hastaların 35 (% 35,0)'inde ilkokul, 19 (% 19,0)'unda ortaokul, 20 (% 20,0)'sinde lise, 26 (% 26,0)'sında ise üniversite mezunu oldukları belirlendi. Hastaların yaş ortalamaları 44,6±9,6 (Medyan 43,5; 19-65) yıl idi. VAS Ağrı skoru ortalaması 4,93±1,6 (Medyan 5; 2-10) olduğu tespit edildi. Hastaların doğum şekli sırasıyla 64 (% 64,0)'ünde normal, 29 (% 29,0)'unda CS iken, 3 (% 3,0) hastada hem normal hem de CS öyküsüne rastlanıldı. Hastalardan 4 (% 4,0)'ünde ise doğum öyküsüne rastlanılmadı. Hastaların gravida ortalaması 2,57±1,2 (Medyan 3; 0-6); parite ortalamasının ise 2,27±1,1 (medyan 2; 0-6) olduğu tespit edildi. Hastaların tamamının HPV testi sonucunun pozitif olduğu tespit edildi. Smear pozitifliği hastaların 74 (% 74,0)'ünde saptandı. Smear pozitif olan 74 hastada en sık sırasıyla 46 (% 62,2)'sında ASCUS, 22 (% 29,8)'inde LSIL, 5 (% 6,8)'inde HGSIL, 1 (% 1,4)'inde ise ASCH pozitifliğine rastlanıldı. Hastaların SKÖ puan ortalamalarının 39,1±7,4 (medyan 40; 20-56); DKÖ puan ortalamalarının ise 43,5±16,4 (medyan 43,5; 3-72) olduğu tespit edildi. Likert ölçeği bulgularına göre hastalardan 4 (% 4)'üne çok kolaydı, 28 (% 28)'ine kolay sayılmaktaydı, 39 (%39)'una ne kolay ne zordu, 18 (%18)'ine zor sayılırdı, 11 (%11)'ine ise çok zor geldiği tespit edildi. Hastaların eğitim düzeyi, yaş, boy, kilo ve BMI(Vücut Kitle İndeksi) değerleri ile gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel açıdan anlamlı bulunmadı (p>0,05). Sözel Aydınlatılmış Onam ile bilgilendirilen hastalarda, video ile bilgilendirilen hastalara göre VAS ağrı skoru değerlerinin daha yüksek olduğu tespit edildi (p0,05). Video ile bilgilendirilen grupta, sözel bilgilendirilen gruba göre Likert ölçeğinin çok kolay ve kolay sayılma oranlarının daha yüksek olduğu tespit edildi (p=0,012). Çalışmada yer alan tüm hasta grubu (n=100) ve sözel bilgilendirilen (n=50) grupta yer alanların SKÖ puan ortalaması ile DKÖ puan ortalaması arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanılmadı (p>0,05). Video ile bilgilendirilen grupta yer alan hastalarda ise SKÖ puan ortalaması ile DKÖ puan ortalaması arasında pozitif (doğrusal) yönlü orta düzey bir ilişkiye rastlanıldı (r=0,315; p=0,028).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: The aim of our study is to evaluate the levels of pain and anxiety in a group of patients undergoing colposcopy, as well as the factors affecting these parameters, by comparing video-based and verbal information methods using the STAI (State-Trait Anxiety Inventory Test), VAS (Visual Analog Scale), and Likert Scale. The goal is to focus on parameters that closely affect women's levels of anxiety and pain. MATERİALS AND METODS : This prospective, controlled, cohort-designed study included 100 patients who applied for colposcopy at the Gynecological Oncology Clinic of Health Sciences University, Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Training and Research Hospital between June 2024 and December 2024. The patients were HPV positive, with pap smear results indicating ASCUS, LSIL, HGSIL ASC-H. Upon their visit to the clinic, the physician provided information about the study, obtained informed consent, and enrolled the patients. After inquiring about their demographic characteristics, the State-Trait Anxiety Inventory (STAI) was administered to the patients 15 minutes before the colposcopy procedure, and after the procedure, the Trait Anxiety Inventory (T-AI), Visual Analog Scale (VAS), and Likert Scale were completed by the patients. Illiterate patients were assisted by the physician in answering the tests. Patients who were not in this situation completed the tests on their own. RESULTS : A total of 100 patients were included in the study, with 50 patients informed via video and 50 informed verbally. The educational levels of the patients were as follows: 35% elementary school, 19% middle school, 20% high school, and 26% university graduates. The average age of the patients was 44.6±9.6 (median 43.5; range 19-65) years, and the average VAS score was 4.93±1.6 (median 5; range 2-10). 34% of the patients had comorbidities. The most common comorbidities in these patients were hypertension (47.1%), diabetes mellitus (32.4%), asthma (8.8%), and other comorbidities (47.1%). 64% of the patients were born via vaginal delivery, 29% via cesarean section (CS), and 3% had both vaginal and CS delivery. No birth history was reported in 4% of the patients. The average gravida of the patients was 2.57±1.2 (median 3; range 0-6), and the average parity was 2.27±1.1 (median 2; range 0-6). All patients tested positive for HPV. The smear positivity rate was 74%, and the most common findings in smear-positive patients were ASCUS 46 (62.2%), followed by LGSIL 22(29.8%), HGSIL 5 (6.8%), and ASCH 1 (1.4%). The average Trait Anxiety Scale score was 39.1±7.4 (median 40; range 20-56), and the average State Anxiety Scale score was 43.5±16.4 (median 43.5; range 3-72). According to the Likert scale, 4% of patients found the information very easy, 28% found it somewhat easy, 39% neither easy nor difficult, 18% found it difficult, and 11% found it very difficult. No statistically significant differences were found between the groups regarding educational level, age, height, weight, and BMI (p>0.05). The VAS pain scores were higher in the verbally informed group compared to the video-informed group (p0.05). In the Likert scale, the video-informed group had higher rates of“very easy”and“easy”responses compared to the verbally informed group (p=0.012). There was no significant correlation between The State Anxiety and Trait Anxiety Scale scores in the overall patient group (n=100) and the verbally informed group (n=50) (p>0.05). However, a positive moderate correlation between The State Anxiety and Trait Anxiety Scale scores was found in the video-informed group (r=0.315; p=0.028).