Vergi hukukunda ithalata konu eşyanın gümrük kıymeti
Customs value of imported goods in tax law
- Tez No: 932187
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA EKMEKCİ ÇALICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
İthalata konu eşyanın gümrük kıymetinin tespitine ilişkin kuralların yeknesaklaştırılması amacıyla uluslararası kuruluşlar nezdinde yirminci yüzyılda başlayan çalışmalar halen dahi ciddi bir şekilde devam etmektedir. Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olmanın bir koşulu olarak Dünya Ticaret Örgütü Kıymet Anlaşması'na taraf olma zorunluluğunun öngörülmesi, bu kuralların ulusal hukuk bazında da yeknesak hale gelmesini sağlamıştır. Hal böyle olmakla birlikte ithalata konu eşyanın araştırılmasından başlayarak yargılama sürecini de etkileyebilecek kurallar ihtiva eden Dünya Ticaret Örgütü Kıymet Anlaşması'nın nasıl uygulanacağı konusunda görüş farklılıklarının bulunduğu da ayrı bir gerçektir.“Vergi Hukukunda İthalata Konu Eşyanın Gümrük Kıymeti”başlıklı bu çalışma, eşyanın gümrük kıymeti ile ilgili maddi hukuk ve usul hukuku sorunlarına hayata geçirilebilir çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda ilk olarak gümrük vergilerinin genel esasları ve gümrük hukukunun temel müesseseleri ile eşyanın gümrük kıymeti arasındaki bağlantıya değinilmiştir. Sonrasında eşyanın gümrük kıymetinin tespitinde kullanılan yöntemler, ilgili uluslararası anlaşmaların teorik altyapısı da gözetilerek irdelenmiş, mevcut ve muhtemel sorunlara çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Nihayet idari sürece ve yargı sürecine yönelik açıklama ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. Tüm bu açıklama, araştırma, irdeleme, değerlendirme ve çözüm üretme sürecinde Türkiye, Avrupa Birliği ve bazı yabancı ülkelerin idari makamları ile yargı makamlarının görüş ve kararlarından da yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The efforts that started in the twentieth century before international organizations in order to uniformize the rules regarding the determination of the customs value of imported goods are still continuing in a serious manner. The requirement to adopt the World Trade Organization Valuation Agreement as a condition of becoming a member of the World Trade Organization has ensured the uniform application of these rules on the basis of national law. However, it is a separate fact that there are differences of opinion on how to apply the World Trade Organization Valuation Agreement, which contains rules that may affect the judicial process starting from the investigation of the goods subject to importation. This study, titled“Customs Value of Imported Goods in Tax Law”, aims to provide practical solutions to the problems of substantive law and procedural law regarding the customs value of goods. In this context, firstly, the general principles of customs duties and the connection between the basic institutions of customs law and the customs value of goods are mentioned. Afterwards, the methods used in the determination of the customs value of goods are analyzed by taking into account the theoretical background of the relevant international agreements, and possible solutions to the existing and potential problems are offered. Finally, explanations and evaluations have been made regarding the administrative and judicial process. In all these explanations, researches, examinations, evaluations and solutions, the opinions and decisions of the administrative and judicial authorities of Türkiye, the European Union and some foreign countries have also been addressed.