1924 anayasasında yasama organı
Legislative body in the 1924 constitution
- Tez No: 932188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YUSUF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasal gelişiminde 1924 Anayasası, devletin temel organlarını tanımlaması ve ulusal egemenliğe dayalı bir yönetim anlayışı oluşturması bakımından önemli bir adımdır. Bu anayasa, Cumhuriyet'in ilanından sonraki dönemde meclis hükümeti sistemi ile parlamenter sistem arasında bir denge kurmayı hedeflemiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), yasama yetkisinin tek sahibi olarak belirlenmiştir ve güçlü bir otorite haline gelmiştir. Çalışma, 1924 Anayasası'ndaki yasama organına ilişkin düzenlemeleri incelemekte ve TBMM'nin“milletin tek ve gerçek temsilcisi”olarak tanımlanması ile yasama yetkisinin yalnızca Meclis'e verilmesini ulusal egemenlik ilkesinin nasıl vurgulandığını anlamak için bir başlangıç noktası olarak değerlendirmektedir. Araştırma, anayasanın metin analizinin yanı sıra pratikteki işleyişini de değerlendirmektedir. Özellikle meclis hükümeti sisteminden parlamenter sisteme geçişte yasama organının rolü ve yürütme üzerindeki denetim fonksiyonu incelenmektedir. Osmanlı dönemindeki Kanun-i Esasi'den devralınan unsurlar ile anayasanın yasama organını düzenleyen maddeleri arasındaki dönüşüm, Cumhuriyet rejiminin kurumsal altyapısını nasıl etkilediği çerçevesinde ele alınmaktadır. Çalışma, 1924 Anayasası'nın yasama organına dair düzenlemelerle sınırlı kalmakta, yürütme ve yargı ile ilgili hükümleri tezin sınırları dışında bırakmaktadır. Bu tezin amacı, yasama fonksiyonu ve TBMM'nin anayasal çerçevedeki yapılandırılmasını derinlemesine incelemektir. Yasa yapma süreçleri ve TBMM'nin yasama yetkileri, anayasal temeller oluşturan kritik unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Milletvekili seçimleri ve yasama-yürütme ilişkileri gibi unsurlar, anayasa metni ve uygulanması arasındaki ilişkiyi açıklamak amacıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca 1924 Anayasası'nın yasama organının uluslararası anayasa hukuku bağlamındaki konumu üzerine de bir değerlendirme yapılmaktadır. Tezde, anayasanın nasıl bir halk egemenliği sistemi kurduğu ve TBMM'nin siyasal sistemdeki rolü aktarılmaktadır. Yasama ve yürütme yetkilerinin birleştirilmesi, kuvvetler birliği ilkesini benimsemiş ve yasama organını devletin tüm fonksiyonlarının merkezi hale getirmiştir. Yasama organı tasarlarken ulusal egemenlik ilkesinin modern parlamenter demokrasi ile nasıl harmanlandığı, anayasanın TBMM'yi hem yasama hem de yürütme üzerinde denetim yetkisi ile donattığı gösterilmektedir. Bu çalışmada, 1924 Anayasası'nın yasama organı ve düzenlemeleri üzerindeki etkisi, dönemin toplumsal ve siyasi koşulları göz önüne alınarak detaylı bir şekilde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The 1924 Constitution represents a significant milestone in the constitutional development of the Republic of Turkey, as it defined the fundamental organs of the state and established a governance model based on national sovereignty. This constitution aimed to strike a balance between the parliamentary system and the system of government by assembly in the post-Republic era. The Grand National Assembly of Turkey (TBMM) was designated as the sole holder of legislative power and emerged as a strong authority. This study examines the legislative provisions of the 1924 Constitution and uses the designation of TBMM as the“sole and true representative of the nation”and the exclusive granting of legislative power to the Assembly as a starting point to explore how the principle of national sovereignty was emphasized. The research includes not only a textual analysis of the constitution but also an evaluation of its implementation in practice. It particularly investigates the role of the legislative body during the transition from a system of government by assembly to a parliamentary system, and its oversight function over the executive. The transformation between elements inherited from the Ottoman Kanun-i Esasi and the articles regulating the legislature in the 1924 Constitution is discussed in terms of how it influenced the institutional infrastructure of the Republic. The study is limited to the legislative aspects of the 1924 Constitution and does not address the executive or judicial branches. The aim of this thesis is to examine in depth the legislative function and the constitutional structuring of the TBMM. Legislative processes and the powers of the Assembly are evaluated as critical components forming the constitutional foundation. Issues such as parliamentary elections and the relationship between the legislative and executive branches are analyzed to clarify the link between the constitutional text and its practical application. Furthermore, the position of the 1924 Constitution's legislative body is assessed in the context of international constitutional law. The thesis demonstrates how a system of popular sovereignty was established through the constitution and analyzes the role of TBMM within the political system. By uniting legislative and executive powers, the principle of the unity of powers was embraced, positioning the legislative body as the central authority of all state functions. The design of the legislature shows how the principle of national sovereignty was blended with modern parliamentary democracy, and how the constitution empowered TBMM with oversight over both legislative and executive domains. This study offers a detailed examination of the influence of the 1924 Constitution on the legislative body, considering the social and political conditions of the period.