Laparoskopik Sleeve Gastrektomi'nin kardiyak fonksiyonlar ve biyobelirteçler üzerine etkileri
Impact of Laparoscopic Sleeve Gastrectomy on cardiac functions and biomarkers
  1. Tez No: 932244
  2. Yazar: HARUN AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞU KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
GİRİŞ: Dünyada pandemi boyutlarına ulaşarak önemli bir morbidite ve mortalite nedeni haline gelmiş olan obeziteye bağlı kardiyovasküler hastalıklar (KVH), toplum sağlığını önemli ölçüde etkilemekle kalmayıp ciddi bir ekonomik yük de oluşturmaktadır. Son zamanlarda bariyatrik cerrahi prosedürleri arasında primer teknik olarak uygulanmaya başlanan Laparoskopik Sleeve Gastrektomi'nin (LSG) sadece aşikâr KVH üzerinde değil, aynı zamanda subklinik miyokardiyal hasar bağlamında öncü patolojik süreçler üzerindeki etkilerini değerlendiren kapsamlı çalışmaların eksikliği hissedilmektedir. AMAÇ: Bu çalışmada LSG'nin kardiyak manyetik rezonans (KMR) ile değerlendirilen kardiyak fonksiyonlar, KVH riski, yaşam kalitesi ve çeşitli biyobelirteçler üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: LSG planlanan 32 obez hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar LSG'den önce ve ameliyattan ortalama 8,4 ay sonra olmak üzere 2 vizitte değerlendirildi. Rutin biyokimyasal parametreler için kan örneği alınarak çalışıldı, antropometrik değerlendirmeler ve kan basıncı ölçümleri yapıldı. 1.5 Tesla MRG ünitesinde (Achieva, Philips, Hollanda) 16 kanallı faz dizili vücut bobini kullanılarak görüntüleme yapıldı. Sol ventrikül kütlesi (LVM) ve ejeksiyon fraksiyonu (LVEF), atım hacmi (LVSV), sistol sonu hacim (LVESV), diyastol sonu hacim (LVEDV), mitral anüler düzlem sistolik ekskürsiyonu (MAPSE) ve kardiyak MRG-FT tekniği ile Left Ventricular Global Longitudinal Strain (LVGLS) analizi, CVI 42 yazılımı (Circle CVi, Calgary Canada) ile dört odacıklı ve iki odacıklı CINE görüntüleri kullanılarak çevrimdışı gerçekleştirildi. Hastaların 10 yıllık KVH riski, Framingham Risk Skoru (FRS) kullanılarak hesaplandı. Hastaların yaşam kalitesini değerlendirmek için Quality of Life Short Form-36 (QoL SF-36) anketi uygulandı. Hastalardan biyobelirteçler için kan örneği alınarak ELISA yöntemi ile Endotrofin (ETP), Apelin, Adiponektin, Galektin-3 (GAL-3) ve Yağ Asidi Bağlayıcı Protein 4 (FABP4) düzeyi ölçüldü. İstatistiksel analizler IBM SPSS for Windows Version 26.0 paket programında yapıldı. BULGULAR: Ortalama yaş 36,3 ± 7,6 yıldı ve hastaların %81,3'ü kadındı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Obesity-related cardiovascular diseases (CVD), which have reached pandemic proportions and become a major cause of morbidity and mortality in the world, not only significantly affect public health but also impose a serious economic burden. There is a lack of comprehensive studies evaluating the effects of Laparoscopic Sleeve Gastrectomy (LSG), which has recently started to be applied as the primary technique among bariatric surgical procedures, not only on overt CVD but also on precursor pathological processes in the context of subclinical myocardial damage. PURPOSE: This study aims to investigate the effects of LSG on cardiac functions assessed by cardiac magnetic resonance (CMR), on patients' CVD risk and quality of life (QoL), and on various biomarkers. METHODS: 32 consecutive obese patients who were scheduled for LSG were included. The patients were evaluated prior to LSG and at an average of 8.4 months following surgery. Blood samples were taken for routine biochemical parameters, anthropometric evaluations and blood pressure measurements were performed. Imaging was performed using a 16-channel phased array body coil on a 1.5 Tesla MRI unit (Achieva, Philips, Netherlands). Left ventricular mass (LVM) and ejection fraction (LVEF), stroke volume (LVSV), end-systolic volume (LVESV), end-diastolic volume (LVEDV), mitral annular plane systolic excursion (MAPSE) and Left Ventricular Global Longitudinal Strain (LVGLS) analysis with cardiac MRI-FT technique were performed offline using four-chamber and two-chamber CINE images with CVI 42 software (Circle CVi, Calgary Canada). The patients' 10-year CVD risk was estimated using the Framingham Risk Score (FRS). The QoL Short Form-36 (QoL SF-36) was administered. Blood specimens were analyzed by ELISA to measure the serum concentration of Endotrophin (ETP), Apelin, Adiponectin, Galectin-3 (GAL-3) and Fatty Acid Binding Protein 4 (FABP4). IBM SPSS for Windows Version 26.0 was used for statistical analysis. RESULTS: The mean age was 36.3 ± 7.6 years and 81.3% of patients were female. Following LSG, BMI and waist circumference (WC) were reduced significantly (41.1 ± 4.8 kg/m² vs.