Lale Ceylan kitre bebek ve diorama çalışmaları
Lale Ceylan kitre doll and diorama works
- Tez No: 932277
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ERKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Somut olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı Kitre Bebek Sanatçısı Lale Ceylan'ın kitre bebek ve diorama çalışmalarını içermektedir. Araştırma, kitre bebek sanatının tarihsel gelişimini başlangıcından günümüze kadar analiz etmeyi, belgelemeyi ve günümüzdeki önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kitre bebek ve diorama yapımında kullanılan teknikler, malzemeler, araç gereçler ve üretim aşamaları sanatçıdan elde edilen bilgiler doğrultusunda belgelenmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini Ankara ilinde bulunan kitre bebek örnekleri oluştururken, örneklemini ise Lale Ceylan'ın kitre bebek ve diorama çalışmaları oluşturmaktadır. Araştırmanın bulgularında sanatçının eserleri incelenmiş ve elde edilen verilere uygun olarak bilgi formları hazırlanmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında, sanatçının kullandığı teknik ve malzemelerle bir adet kitre bebek diorama çalışması yapılmıştır. Farklı kültürlerde çeşitli malzemeler ve teknikler kullanılarak yapılan bebek yapımı sanatı, her toplumun kültürel kimliğini yansıtmaktadır. Türkiye'de bu gelenek, Zehra Müfit Saner'in öncülüğünde kitre bebek olarak gelişmiştir. Pamuk ve kitre kullanılarak üretilen bu bebekler, günümüzde önemli bir kültürel değer kazanmıştır. Lale Ceylan, geleneksel sanata yeni bir bakış açısı kazandırarak kitre bebekleri diorama sanatıyla birleştirmiş; böylece hem kültürel hem de estetik açıdan bu sanatın önemini vurgulamış ve özgün bir sanatsal yaklaşım ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes the kitre doll and diorama works of Lale Ceylan, a bearer of intangible cultural heritage and a kitre doll artist recognized by the Republic of Turkey's Ministry of Culture and Tourism. The research aims to analyze and document the historical development of the kitre doll art from its origins to the present day and to highlight its current significance. The techniques, materials, tools, and production stages used in the making of kitre dolls and dioramas have been documented based on information obtained from the artist. The study's research universe consists of kitre doll examples found in Ankara, while its sample focuses on Lale Ceylan's kitre doll and diorama works. The findings of the research include an examination of the artist's works, and information forms were prepared based on the collected data. Additionally, as part of the study, a kitre doll diorama was created using the artist's techniques and materials. The art of doll-making, practiced with various materials and techniques across different cultures, reflects the cultural identity of each society. In Turkey, this tradition developed as kitre doll-making under the leadership of Zehra Müfit Saner. These dolls, produced using cotton and kitre, have gained significant cultural value today. Lale Ceylan has brought a new perspective to traditional art by combining kitre dolls with diorama art, emphasizing both the cultural and aesthetic importance of this craft and introducing a unique artistic approach.