Hekimlerin yaşlılarda polifarmasi ve ilaç azaltımı hakkında farkındalık, bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment of physicians' awareness, knowledge and attitudes towards polypharmacy and deprescribing in older adults
- Tez No: 932276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EKREM AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Dünya genelinde yaşlı nüfus oranının artmasıyla birlikte polifarmasi yaygınlaşmış, buna bağlı olarak uygunsuz ilaç kullanımı ve ilaç azaltımı (deprescribing) önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, hekimlerin polifarmasi ve deprescribing konularındaki farkındalık, bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi ve ilaç yönetimi süreçlerinde yaşanan zorlukların belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01/10/2024-15/12/2024 tarihleri arasında 324 hekim katılmış ve polifarmasi ile deprescribing konularında yapılandırılmış bir anket uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 31,8±5,6 yıl, mesleki deneyim süresi ise 7,0±5,6 yıl olarak hesaplanmıştır. Polifarmasi yönetimi konusunda rehber/protokol kullanımı ile tıp eğitimi sırasında polifarmasi eğitimi alma düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: With the increasing proportion of elderly populations worldwide, polypharmacy has become more prevalent, leading to significant concerns about inappropriate medication use and deprescribing. This study aims to evaluate physicians' awareness, knowledge, and attitudes regarding polypharmacy and deprescribing, as well as to identify the challenges encountered in medication management processes. Materials and Methods: A structured questionnaire on polypharmacy and deprescribing was administered to 324 physicians 01/10/2024-15/12/2024. Results: The mean age of the participants was 31.8 ± 5.6 years, and their mean professional experience was 7.0 ± 5.6 years. A significant association was observed between the use of guidelines/protocols in polypharmacy management and the level of education on polypharmacy during medical training (p=0.001).