Could turkey succeed in achieving its goal of democracy? analysis of democratization in Turkey between 1923 and 2002
Türkiye demokrasi hedefine ulaşabildi mi? 1923-2002 arasında Türkiye'de demokratikleşmenin analizi
  1. Tez No: 932345
  2. Yazar: MUHTEREM MERVE TUNC
  3. Danışmanlar: DR. STEPHEN HOOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Manchester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Demokratikleşme, dünyadaki genel siyasi atmosferin yanı sıra iç ve dış etkenlerden de kolaylıkla etkilenebilen bir süreçtir. Bu nedenle her ülke farklı bir demokratikleşme süreci yaşamaktadır. Türkiye'nin demokratikleşme çabaları, siyasi kültürü, Osmanlı İmparatorluğu'ndan gelen siyasi mirası, devlet-ordu ilişkileri, siyasi yapısı ve demokratikleşme sürecini yönlendiren ana aktörler gibi birçok nedenden dolayı benzersiz kabul edilmektedir. Bu tezin temel amacı, Türkiye'nin cumhuriyetin kuruluşu olan 1923'ten şimdiki Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarına (2002) kadar uzanan demokratikleşme serüveninde hangi kurumların temel aktörler olduğunu anlamak olacaktır. Türkiye bu uzun süreçten sonra yasal ve siyasi yapısıyla demokratik bir ülke olabilir mi? Araştırmada ağırlıklı olarak hükümetlerin uygulamaları, yasal düzenlemeler ve siyaset dışı kurumların etkisi üzerinde durulacaktır. Bu çalışma, söz konusu zaman diliminde demokratikleşmenin siyasetçilerin eline bırakılmadığı sonucuna varmaktadır. Bunun yerine ordu, devletin yargı organları, akademisyenler ve devlet seçkinleri gibi siyasi olmayan aktörler devlet yönetimini kontrol etme eğilimindeydiler. Sonuç olarak, siyasetin kesintiye uğraması nedeniyle Türkiye'nin demokratikleşme süreci tamamlanamadı.
Özet (Çeviri)
Democratization is a process that can easily be affected by internal or external factors, as well as the general political atmosphere in the World. Therefore, each country experiences a different democratization process. Turkey's attempts towards democratization are considered unique for a number of reasons including its political culture, political heritage from Ottoman Empire, state – army relations, political structure and the main actors that drive the democratization process. The central objective of this dissertation will be to understand which institutions had been the major actors in Turkey's democratization adventure between the foundation of the republic, 1923, and the current Justice and Development Party government, 2002. At the same time, it will be discussed whether Turkey could be a democratic country with its legal and political structure after this long process. The research will mainly focus on governments' implementations, legal regulations and the impact of non-political institutions. This study concludes that, between the mentioned time period, democratization was not left into the hands of politicians. Instead, non political actors including the army, judicial organs of the state, academicians and state elites tented to control the state management. As a result, because of the interruptions to politics, Turkish democratization process could not be completed.