Latife Tekin romanlarında kentleşme
Urbanization in Latife Tekin novels
- Tez No: 932344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİLEM TERCÜMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Law, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sanayileşme ve kapitalizm çerçevesindeki gelişmeler sonrası özellikle ortaya çıkan kentleşme ile birlikte toplumsal, hukuki, psikolojik vs. birçok sahada doğrudan veya dolaylı olarak önemli değişimler meydana gelmiştir. Gerçekliğe dayanan kurmaca yazının önemli ürünlerinden olan roman da öne çıkan bu olguyu etkili bir şekilde sunma aracı olmuştur. 1980 sonrası başarılı yazarlarından Latife Tekin de yaşanan bu çarpıcı deneyimi romanlarında kendine has üslup ile dikkat çekici şekilde sunmuştur. Bu minvalde Tekin'in tüm romanlarının belirtilen konu bağlamında incelendiği çalışmamızda disiplinler arası yaklaşımla beraber olgu, tematik yöntemde kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Üç bölümden oluşan araştırmamızda kentleşmenin etkileri öncelikle kapitalist sermayedar-işçi ölçeğinde yansıtılmış ve kentteki tabakalaşmanın derinleşmesine, kentsel yoksulluk zemininde açıklama getirilirken kondulaşma, eğitim, para kazanma yolları da önemli etki sahaları olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca kentte toplumsal sapma ve suç mekanizmasının hem bireysel hem de çevre tabanlı genişlediğine yönelik yansımalar sunulmaktadır. Nitekim, esasında evrensel bir sorun haline gelen konuya romanlar perspektifiyle geniş ölçekte farkındalık ve duyarlılık kazandırılmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the urbanization that emerged after the developments within the framework of industrialization and capitalism, significant changes have occurred, directly or indirectly, in many areas such as social, legal, psychological, etc. The novel, which is one of the important products of fictional writing based on reality, has become a means of presenting this prominent phenomenon effectively. Latife Tekin has presented this striking experience in a remarkable way in her novels with her unique style. In this regard, in our study where all of Tekin's novels were examined in the context of the specified subject, the phenomenon was comprehensively evaluated using the thematic method with an interdisciplinary approach. In our three-part research, the effects of urbanization were primarily reflected on the capitalist capitalist-worker scale, and while the deepening stratification in the city was explained on the basis of urban poverty, squatting, education, and ways of earning money were also evaluated as important areas of influence. Moreover, reflections on the expansion of social deviance and crime mechanisms in the city, both individual and environmentally based, are presented. As a matter of fact, it is aimed to raise awareness and sensitivity on a wide scale to the issue, which has essentially become a universal problem, through the perspective of novels.