Edirne il merkezinde çalışan aile hekimlerinin empati düzeylerinin defansif tıp tutumlarına etkisi
The effect of empathy levels of family physicians working in Edirne city center on their defensive medical attitudes
- Tez No: 932399
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma ile Edirne il merkezi aile sağlığı merkezlerinde görev alan aile hekimlerinin; defansif tıp uygulamaları ile ilişkili faktörleri ve empati düzeylerinin defansif tıp uygulamaları tutumlarına etkisini araştırmak amaçlandı. Çalışmamızın evrenini Edirne il merkezindeki aile sağlığı merkezlerinde görev alan, çalışmaya katılmayı kabul eden 57 aile hekimi oluşturmaktadır. Veriler, sosyodemografik bilgiler, çalışma ortamlarına dair sorular,“Jefferson Hekim Empati Ölçeği”ve“Defansif Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeği”nden oluşan 60 soruluk bir anket ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler için Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Spearman korelasyon ve Ki-Kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the factors related to defensive medicine practices and the effect of empathy levels on defensive medicine practice attitudes of family physicians working in family health centers in the city center of Edirne. The universe of our study consists of 57 family physicians who agreed to participate in the study. Data were collected with a 60-question survey consisting of sociodemographic information, questions about work environments,“Jefferson Physician Empathy Scale”and“Defensive Medicine Practices Attitude Scale”. Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, Spearman correlation and Chi-Square tests were used for statistical analyses.