Genotyping for Self-Incompatibility Alleles In European Pear (Pyrus communis L.)
Avrupa Armudunda Kendine Kısırlık Alellerinin Genotiplendirilmesi (Pyrus Communis L.)
- Tez No: 932400
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Avrupa grubu armutlar, ılıman iklim bölgeleri için büyük öneme haizdirler. Angiospermler aktif pistil ve anterlere sahip hermafrodit çiçekler üretirler fakat kendi çiçek tozlarıyla tozlaşmayı önleyen kendine kısırlık mekanizmalarına sahiptirler. Avrupa grubu armutlarda kendine kısırlık S-lokus tarafından kontrol edilen S-RNase mekanizması ile sağlanmaktadır. Avrupa armutlarında S-RNase; 5 intron ve 1 aşırı değişkenlik gösteren RHV bölgesi (C1, C2, C3, RHV, RC4 ve C5) ile kontrol edilmektedir. Kendine kısırlık özelliği, başarılı bir ıslah programı için en önemli unsurların başında gelmektedir. Bu nedenle S-genotipinin doğru olarak belirlenmesi ve çapraz uyuşur çeşitlerin kullanılması ıslah programının başarısını artırmaktadır. Goldway ve arkadaşları, çok fazla Avrupa armut çeşidinin yanlış olarak S-genotip grubunda gruplandırıldığını belirtmiş, bu nedenle 133 Avrupa armudunda moleküler S-genotip analizini yapılmış ve S-aleller tekrar numaralandırılmıştır (2009). Bu çalışmada 16 Avrupa armudu çeşidinin moleküler S-genotiplemesi (MPyC1F C1- MPyC5R-C5) ve (MPyC1F-C1 PyEIIWPN) 2 farklı primer çiftinin PCR reaksiyonunda kullanılması ile belirlenmiştir. Elde edilen PCR ürünleri agoroz jel elektroforez ile PCR reaksiyonunun etkinliği ve farklı primer çiftlerinden elde edilen S-bantlarının yaklaşık boyutları tespit edilmiştir. Ayrıca MPyC1F-C1-PyEIIWPN primer çiftinden elde edilen PCR ürünleri Fragment Length Analysis (FLA) analizine tabi tutulmuşlardır. Bu sayede 1bp hassasiyetinde S-alellerin uzunlukları tespit edilmiş ve S-genotipleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The European pear is one of the most important agricultural products in temperate regions. Angiosperms produce hermaphroditic flowers which have active pistils and anthers, but a great deal of them do not show pollination with their own pollen because of their self-incompatibility (SI) characteristic. This characteristic encourages outbreeding, genetic diversity and viable seed production. Self-pollination is prevented by several types of SI mechanism. European pears intercept self-pollination with S-RNase mediated self-incompatibility which is controlled by a single polymorphic S-locus. Because of this, European pears need to pollinator for stabile fruit sets, excellent syncarpy, fruit quality and fruit size. In European pears, the S-RNase gene consists of 5 conserved regions, namely C1, C2, C3, RC4 and C5, and one hypervariable region. Additionally, self-incompatibility plays a substantial role in breeding programmes. For successful breeding programmes, self-incompatibility characteristics must be taken into account. Therefore, correct S-genotyping has become more and more important. Goldway et al. mentioned that numerous European pear cultivars have been located incorrectly in more than one S-allele group in different studies. For this reason, they renumbered S-alleles and classified 133 European pear cultivars with new S-allele numbers (2009). In this study, two different primer pairs were used in the PCR reaction for the S-genotyping of 16 European pear cultivars. Fluorescently HEX labelled MPyC1F C1 forward primer was used with MPyC5R-C5 and PyEIIWPN reverse primers. The PCR products obtained were run on agarose gel and fragment sizes were compared. The (MPyC1F C1 and PyEIIWPN) primer pair yields a smaller fragment size than those of the (MPyC1F C1 and MPyC5R-C5) primer pair. Moreover, the obtained PCR product fragments from (MPyC1F C1 and PyEIIWPN) primers were sized by Fragment Length Analysis (FLA) which can sequence fragments less than 500bp. FLA analysis accurately showed the fragment size of S-alleles on results paper as a peak excepts some alleles whose size is bigger than 500bp. Thus, The S-allele genotyping was done correctly.