Türkiye'deki Suriyeli gençlerin kimliklenme süreçleri ve aidiyet algıları üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on the identity formation processes and sense of belonging of Syrian youth in Turkey
- Tez No: 932660
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Sosyolojisi ve Antropolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Türkiye'deki Suriyeli Gençlerin Kimliklenme Süreçleri ve Aidiyet Algıları Üzerine Nitel Bir Çalışma Bu çalışma, Türkiye'deki Suriyeli genç sığınmacıların göç deneyimlerine odaklanarak kültürlerarası etkileşim bağlamında şekillenen ve dönüşen kimlik ve aidiyet örgüsünü çok yönlü bir perspektifle incelemeyi hedeflemektedir. Genel hatlarıyla“göç öncesi”ve“göç sonrası”olarak iki ana kısma ayrılan bu çalışmanın ilk kısmında, kuramsal çerçeve içerisinde kimlik, kolektif hafıza ve milli kimlik kavramlarına dair teorik bilgiler sunulmuş; özellikle tarih/geçmiş ile milli kimlik arasındaki ilişkiye vurgu yapılmıştır. Kuramsal çerçevenin ardından, göç öncesi Suriyeli kimliğinin tarihsel kökenlerini aydınlatan antik dönemden ulus-devlet inşa sürecine kadar uzanan kolektif aidiyet bağları, ülkedeki baskın milli aidiyet tarzlarından biri olan Teritoryal Suriye Milliyetçiliği ele alınmıştır. Tezin ikinci kısmında ise, Suriyelilerin sığınmacı statüsünün kimlik oluşum süreçlerine etkisi; hukuk ve eğitim gibi makro boyutlarıyla birlikte detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yapısal bağlamdan elde edilen makro düzeydeki bulguların merkezlenmesi için, öznelerin kimlik oluşum deneyimlerini mikro bir düzeyde ortaya koymaya yönelik etnografik bir saha çalışması dahil edilmiştir. Özellikle,“anavatanın”Suriyeli gençlerin hafızasında nasıl bir yer bulduğunu, yaşadıkları zorunlu göç deneyiminin içerdiği“kültür şoku”süreciyle başa çıkma stratejileri çerçevesinde ürettikleri taktiksel yaklaşımlar arasında kolektif hafıza ve nostaljinin rolü sahada detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın en özgün odağı ise, alandaki hâkim saf nesnelci işlevselci ve/veya pozitivist paradigmaların alışılagelmiş araştırma pratiklerine karşın bu çalışmada daha çoğulcu, yorumlamacı ve sorgulayıcı yaklaşımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Qualitative Study on the Identity Formation Processes and Sense of Belonging of Syrian Youth in Turkey This study aims to delve into the (re-)construction of Syrian identity and the sense of belonging, particularly in the context of forced migration, with a specific focus on the experiences of Syrian refugees in Turkey. The research delves into the intricate dynamics that emerge in the relationship between their homeland and the host country, adopting a comprehensive approach that considers the historical and social context within which these identity formation process occurs. To achieve this, the study is segmented into two primary parts: the phase preceding migration and the phase following migration. In the first section, this study delves into existing literature examining the interplay between history, national identity, and collective memory, with the aim of establishing a theoretical framework. Additionally, it scrutinizes various theoretical concepts pertinent to the comprehension of identity, collective memory, and national identity. Moving to the subsequent section, the study investigates the influence of refugee status on identity formation, taking into account macro-level factors such as politics, law, and education, with scrutinizing their impact on the identity construction process. To offer a more comprehensive and nuanced understanding, the study incorporates an ethnographic field study that captures the micro-level experiences and realities of Syrian refugees in Turkey. The most valuable output of this study lies in its departure from conventional positivist and functional paradigms. Instead, it adopts a pluralistic, mixed-methods, interpretive, self-reflexive, and critical approach.