Ebeveyn ile çocuk arasındaki iletişimin aile yapısının oluşumuna etkisi (Sakarya örneği)
The effect of communication between parent and child on the formation of family structure (Sakarya example)
- Tez No: 932659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yapılan çalışmada genel olarak sosyal bir varlık olan insanların en temel gelişim alanı olan aile içerisinde,“Ebeveyn İle Çocuk Arasındaki İletişimin Aile Yapısının Oluşumuna Etkisi”incelenmesi amaçlanmıştır. Ebeveynin çocuğu ile iletişimi ve aile yapısına etkisi ve bazı sosyodemografik bileşenler açısından ele alınan bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada Kahraman ve Taraklı (2016) tarafından geliştirilen Ebeveynin Çocuğuyla İletişimi Ölçeği (EÇİÖ) ve Gülerce (1996) tarafından geliştirilen Aile Yapısını Değerlendirme Ölçeği (AYDA) kullanılmıştır. Çalışmada tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın evreni Sakarya'nın Adapazarı merkezinde ikamet eden 12-18 yaş arası çocuğu olan aileler (ebeveyn ve çocuklar), örneklemi ise tabakalı örneklem yöntemi ile 12-18 yaş arası çocuğu olan 500 aile (ebeveyn ve çocuklar) seçilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde“SPSS 27.0”programından faydalanılmıştır. Analizlerde test tekniklerinden bağımsız t testi, ki-kare ve anova testleri kullanılmıştır. Bunun yanı sıra basit ve çoklu doğrusal regresyon, korelasyon ve post-hoc analizleri de yapılmıştır. Çalışmamızda çocukla iletişim ve aile yapısı arasındaki ilişki sonuçları incelendiğinde; paylaşıma açık olma ile iletişim, birlik, yetkinlik ve aile yapısının değerlendirmesi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülürken; paylaşıma açık olma ile yönetim ve duygusal bağlam arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the“Effect of Communication Between Parents and Children on the Formation of Family Structure”within the family, which is the most basic development area of humans who are generally social beings. In this study, which is addressed in terms of communication between parents and their children and their effects on family structure and some socio-demographic components, the relational screening model was used. The Parent-Child Communication Scale (ECİÖ) developed by Kahraman and Taraklı (2016) and the Family Structure Assessment Scale (FSA) developed by Gülerce (1996) were used in the study. The universe of the study was families with children between the ages of 12-18 (parents and children) residing in the Adapazarı center of Sakarya, and the sample was selected with the stratified sampling method and 500 families with children between the ages of 12-18 (parents and children). The“SPSS 27.0”program was used in the analysis of the data obtained in the research. In the analyses, independent t-test, chi-square and anova tests were used. In addition, simple and multiple linear regression, correlation and post-hoc analyses were also performed. When the results of the relationship between communication with the child and family structure were examined in our study; a positive significant relationship was found between being open to sharing and communication, unity, competence and evaluation of family structure; while a negative significant relationship was found between being open to sharing and management and emotional context.