Gince zumba ve brain fit egzersiz programlarinin down sendromlu bireylerin motor fonksiyonlari ve bilişsel becerileri üzerine etkisi
The effect of gince zumba and brain fit exercise programs on motor functions and cognitive skills of individuals with down syndrome
- Tez No: 932684
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmanın amacı, Down sendromlu (DS) bireylerin motor fonksiyon ve bilişsel beceri kazanımları sırasında karşılaşılan eksiklikleri gidermek için bilimsel temelli, yenilikçi ve sistematik egzersiz programları kullanarak, DS'li bireyler üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve programları birbiriyle karşılaştırmaktır. Araştırma, kontrollü deneysel bir tasarımla ön/son test kontrol gruplu seçkisiz yöntem ve ölçüt örnekleme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın grubunu, Adana ilindeki özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden erişilen 21 DS'li birey (10 kız, 11 erkek) oluşturmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması (10,41±3,0), boy ortalaması (130,02±16,4) ve ağırlık ortalaması (37,02±13,6)'dır. Katılımcılar, Gince Zumba Grubu (GZG), Brain Fit Grubu (BFG) ve Kontrol Grubu (KG) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. GZG ve BFG grupları 16 hafta boyunca, haftada iki gün ve günde bir saat süreyle egzersiz programlarına katılmıştır. Çalışma öncesi ve sonrası Kaba Motor Gelişim Testi-3 (TGMD-3) ve Bilişsel Haritalandırma Testi (CogMap) ile değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to address deficiencies in motor and cognitive skill acquisition in individuals with Down syndrome (DS) through scientifically-based, innovative exercise programs, evaluate their effects, and compare these programs. The study employed a controlled experimental design with a pre/post-test control group randomized method and criterion sampling technique. Participants included 21 individuals with DS (10 girls, 11 boys) aged 7–15 years, residing in Adana, with no additional disabilities and parental consent. Mean age, height, and weight were 10.41±3.0, 130.02±16.4, and 37.02±13.6, respectively. Participants were divided into Gince Zumba Group (GZG), Brain Fit Group (BFG), and Control Group (CG). The GZG and BFG groups participated in 16-week exercise programs, twice a week, 1 hour per session. Pre- and post-assessments were conducted using the Test of Gross Motor Development-3 (TGMD-3) and the Cognitive Mapping Test (CogMap).