Sosyal medya kullanımına bağlı olarak mahremiyet algısının değişmesinde 40-55 yaş arası çalışmayan evli kadınların rolü: ınstagram örneği
The role of non-working housewomam between 40-55 years of age in changing the perception of privacy due to social media use:instagram example
- Tez No: 932724
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Mahremiyet; insanlığın var olduğu günden bu yana hayatın içinde var olan temel insan ihtiyaçlarından ve haklarından biridir. Kişinin kendi değerleri, kültürü ve yaşam tarzı çerçevesinde, başkalarıyla olan mesafesinin inisiyatifini kişinin kendisine veren bir kavramdır. Kişi kamusal alan ve özel alan ayrımıyla birlikte mahremiyet sınırlarını belirler. Ancak Web 2 teknolojileriyle tek yönlü kitle iletişimden karşılıklı iletişime geçilmesiyle birlikte özel hayatın kamuya açılması mahremiyet kavramının hızlı bir şekilde dönüşüme uğramasına ve sorgulanmasına yol açmıştır. Özellikle Instagram kolay ulaşılabilen ve kullanımı kolay bir sosyal mecra olarak bu dönüşümün gerçekleşmesi konusunda önemli bir viraj olmuştur. Herkesin rahatça kendi medyasını oluşturabildiği Instagram, her yaştan her kesimden kullanıcının odak noktası olurken, bir taraftan da mahremiyet kavramının içinin boşalmasında önemli bir aktör olmuştur. Bu çalışmada, Erik Erikson' un Psikososyal Gelişim Kuramı bağlamında 40-55 yaş arası çalışmayan evli kadınların sosyal medyanın toplum hayatına girmesiyle birlikte mahremiyetin geçirdiği dönüşüm sürecindeki rolü araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Privacy is one of the basic human needs and rights that has existed in life since the beginning of humanity. It is a concept that gives the individual the initiative of his distance from others, within the framework of his own values, culture, and lifestyle. The person determines the boundaries of privacy along with the distinction between public and private spaces. However, with the transition from one-way communication to mutual communication with Web 2 technologies, the opening of private life to the public has led to the rapid transformation and questioning of the concept of privacy. In particular, Instagram, as an easily accessible and easy-to-use social media, has been an important milestone in the realization of this transformation. While Instagram, a platform where everyone can easily create their own media, has become the focal point of users from all ages and walks of life, it has also been an important actor in emptying the concept of privacy. In this study, the role of unemployed women between the ages of 40-55 in the presentation of private life and the transformation of privacy was investigated in the context of Erik Erikson's Psychosocial Development Theory.