Metaverse şirketlerinin pazarlama iletişimi faaliyetleri ve uygulamaları: Fortnite ve Roblox üzerine vaka incelemesi
Marketing communication activities and practices of Metaverse companies: Case study on Fortnite and Roblox
- Tez No: 932725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN ÖZGÜNER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Metaverse, kullanıcıların gerçek dünyada yapabileceklerinden daha fazlasını yapabildikleri bir platformdur. Metaverse'te, tıpkı içinde yaşadığımız dünyadaki gibi sosyal etkileşimler, ekonomik işlemler yapabilmek mümkündür. Bununla beraber Metaverse, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, karma gerçeklik gibi teknolojileri modern dünyanın ihtiyaçları doğrultusunda harmanlayarak insanlığa hizmet vermektedir. Fiziksel ve dijital dünyanın farklı teknolojik araçlarla birleştirilmesi olarak da tanımlanabilen Metaverse, adını ilk kez 1992 tarihinde duyurmuştur ve günümüzde internetin geleceği olarak görülmektedir. Hızla gelişmekte olan ve yeni neslin ilgisini üstünde tutan bu teknolojik alanda yer almak ve buradan kâr etmek isteyen şirketler, her geçen gün Metaverse ekosistemi içerisine girmektedirler. Bunun sebebi ise Metaverse'ün, markalara işlevselliği ürün ve hizmetlerine dahil etme imkânı tanıyarak müşteri deneyimlerini iyileştirmenin akıllıca bir yolunu sunuyor olmasıdır. Yapılan bu çalışmada Metaverse'te faaliyet göstermekte olan popüler iki oyun şirketi olan Fortnite ve Roblox'un pazarlama iletişimi stratejileri ve uygulamaları incelenmiştir. Bu iki şirketin Metaverse ortamlarında nasıl konumlandıkları, hangi pazarlama iletişimi araçlarını kullandıkları, hangi hedef kitlelere ulaştıkları ve hangi faydaları sundukları analiz edilmiştir. Literatürde Metaverse pazarlama iletişimi stratejilerine dair sınırlı sayıda çalışmanın bulunması bu çalışmayı değerli kılmaktadır ve gelecekte yapılacak araştırmalara yön verici nitelik kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Metaverse is a platform where users can do more than they can in the real world. In the Metaverse, it is possible to have social interactions and economic transactions, just like in the world we live in. In addition, Metaverse serves humanity by blending technologies such as virtual reality, augmented reality and mixed reality in line with the needs of the modern world. Metaverse, which can also be defined as the combination of the physical and digital world with different technological tools, first made its name known in 1992 and is now seen as the future of the internet. Companies that want to take part in and profit from this technological field, which is rapidly developing and attracts the attention of the new generation, are entering the Metaverse ecosystem every day. That's because Metaverse offers brands a smart way to improve customer experiences by allowing them to incorporate functionality into their products and services. In this study, the marketing communication strategies and practices of Fortnite and Roblox, two popular game companies operating in the Metaverse, were examined. How these two companies are positioned in the Metaverse environments, which marketing communication tools they use, which target audiences they reach and what benefits they offer were analyzed. The limited number of studies on Metaverse marketing communication strategies in the literature makes this study valuable and provides direction for future research.