Sezaryen doğum sekeli istmosel ilişkili üriner sistem semptomları: Prospektif kohort çalışması
Urinary system symptoms associated with isthmocele as a cesarean section sequela: A prospective cohort study
- Tez No: 932749
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA KABİL KUCUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Artan sezaryen oranlarının sezaryen sonrası komplikasyonlarla daha sık karşılaşılmasına sebep olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı sezaryen sonrası ilk 6 aylık süreçte kadınlarda istmosel gelişimine bağlı görülen başta üriner semptomlar olmak üzere istmosel ilişkili klinik semptomların değerlendirilmesi ve bunun kadınların yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ekim 2023- Aralık 2024 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde sezaryen ile doğum gerçekleşmiş olan 18-45 yaş arası 127 kadın üzerinde yapılmıştır. İki aşamadan oluşan çalışmamızda sezaryen sonrası 3.ay kontrollerinde UDI-6 ve IIQ-7 üriner inkontinans anketleri ve klinik semptom sorgulama soruları yapılmıştır. Sezaryen sonrası 6.ay kontrollerinde ise standart Delphi yöntemi ile transvajinal ultrasonografi (TVUSG) kullanılarak sezaryen skar defektleri (SSD) ölçümlerinin yapılması ardından UDI-6 ve IIQ-7 üriner inkontinans anketleri ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda elde edilen bulgularda sezaryen skar uzunluğunun geçirilen sezaryen sayısı ile arttığı görülmüştür (p:
Özet (Çeviri)
Objective: It is well established that increasing cesarean section rates are associated with a higher incidence of post-cesarean complications. The aim of this study is to evaluate clinical symptoms related to isthmocele, particularly urinary symptoms, during the first 6 months following cesarean delivery, and to investigate their impact on women's quality of life. Material and Methods: This study was conducted between October 2023 and December 2024 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Marmara University Pendik Training and Research Hospital. A total of 127 women aged 18–45 years who had undergone cesarean delivery were included. The study comprised two phases: at the 3rd-month postpartum follow-up, participants were assessed using the UDI-6 and IIQ-7 urinary incontinence questionnaires along with clinical symptom inquiries. At the 6th-month postpartum follow-up, cesarean scar defects (CSD) were measured using transvaginal ultrasonography (TVUS) according to a standardized Delphi methodology. Subsequently, participants were re-evaluated using the UDI-6 and IIQ-7 questionnaires and the SF-36 Quality of Life Scale. Results: The findings of our study indicated that the length of the cesarean scar increased with the number of cesarean deliveries (p: