İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik algılarının metaforlar yoluyla analizi
Analysis of primary school 7th grade students perceptions towards the visual arts course through metaphors
  1. Tez No: 932861
  2. Yazar: AYDIN KÜÇÜKÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAN ÇOKOKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma ilköğretim ikinci kademe 7. sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersine yönelik algılarını ve bu algıların metaforlarla nasıl ifade edildiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'deki sınav odaklı eğitim sisteminde genellikle ikinci planda kalan görsel sanatlar dersine yönelik algıların daha derinlemesine anlaşılmasının gerekliliğinden yola çıkılmıştır. Nitel araştırma desenlerinden olgu bilim (fenomenoloji) yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışmada, ilköğretim ikinci kademe 7. sınıf öğrencilerinin görsel sanatlar dersine ilişkin algılarının metaforik ifadelerle nasıl yansıdığı incelenmiştir. İçerik analiziyle değerlendirilen veriler tematik olarak sınıflandırılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin görsel sanatlar dersini“özgürlük”,“yaratıcılık”,“hayal gücü”ve“estetik”gibi olumlu kavramlarla ilişkilendirdiği; dersin matematik, fen bilgisi ve Türkçe gibi alanlarda başarıya katkı sağladığı ifade edilmiştir. Ancak dersin sınav sisteminde yer almaması, katılımcılar tarafından önem sıralamasını düşüren bir etken olarak değerlendirilmiştir. Kullanılan metaforlar, dersin estetik, yaratıcılık ve duygusal rahatlama gibi boyutlarını vurgularken, öğrenciler bu dersin bireysel gelişime ve diğer derslerdeki başarılara katkı sağladığını belirtmiştir. Araştırma, görsel sanatlar dersinin sanatsal etkinliklerin ötesinde bireysel gelişime ve yaratıcılığa katkı sağlayan önemli bir öğrenme alanı olduğunu, ancak mevcut eğitim sisteminde gereken değeri görmediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perceptions of 7th-grade secondary school students toward visual arts classes and how these perceptions are expressed through metaphors. The necessity of a deeper understanding of the perceptions regarding visual arts classes, which are generally regarded as secondary within Turkey's exam-oriented education system, serves as the foundation for this research. Conducted using the phenomenological approach, one of the qualitative research designs, the study collected data by asking students to express their perceptions of visual arts classes and related activities through metaphors. The data were analyzed thematically through content analysis. The findings revealed that students associated visual arts classes with positive concepts such as“freedom,”“creativity,”“imagination,”and“aesthetic.”Additionally, it was stated that the class contributes to success in subjects like mathematics, science, and Turkish. However, the absence of the class in the exam system was evaluated by participants as a factor lowering its importance. The metaphors used highlighted aspects such as the aesthetic, creativity, and emotional relaxation dimensions of the class, while students emphasized its contributions to personal development and success in other subjects. This research concludes that visual arts classes are not merely an area for artistic activities but also an essential learning space contributing to individual development and creativity, though they are undervalued in the current education system.