Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinde pozitif örgütsel davranışın, girişimcilik ile değişime direnç düzeylerine etkisinin incelenmesi
The effect of positive organizational behaviour on entrepreneurship and resistance to change levels of sport sciences faculty students
  1. Tez No: 932955
  2. Yazar: ABDÜLKADİR ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOLAYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, üniversitelerin spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin pozitif örgütsel davranışlarının, girişimcilik düzeyleri ve değişime direnç düzeyleri üzerindeki etkisini, çeşitli demografik değişkenler ışığında incelemeyi amaçlamaktadır. Veriler, geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiş ölçekler ile toplanmıştır. Ölçeklerle birlikte kişisel bilgi formu ile veriler toplanmıştır. Çalışmanın evreni, Türkiye'deki devlet üniversitelerinde öğrenim gören tüm spor bilimleri fakültesi öğrencileridir. Örneklem, bazı sınırlılıklar nedeniyle kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, araştırmacının erişebileceği tüm spor bilimleri fakültelerine anket formları dağıtılarak, mümkün olan en yüksek sayıda katılımcıya ulaşılması hedeflenmiştir. Tanımlayıcı istatistikler olarak yüzde ve frekans analizleri ile birlikte, standart sapma ve ortalama değerler ortaya konmuştur. Ayrıca, ilişki ve fark analizlerini değerlendirmek için korelasyon analizi, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the impact of positive organisational behaviours on the levels of entrepreneurship and resistance to change exhibited by students enrolled in sport sciences faculties at universities, with particular consideration of the influence of various demographic variables. The data were collected using scales for which the validity and reliability had been established. Furthermore, data were collected via a personal information form. The study population comprises all students enrolled in sport sciences faculties at state universities in Turkey. Due to certain limitations, the sample was formed using the convenience sampling method. In order to achieve the objective of reaching the largest possible number of participants, the researcher distributed questionnaires to all sport sciences faculties that were accessible to them. Descriptive statistics included the presentation of percentage and frequency analyses, standard deviation and mean values. Additionally, correlation analysis, independent sample t-test and one-way analysis of variance were employed to evaluate relationship and difference analyses. The statistical analysis yielded a significant difference in the entrepreneurship levels of students at the Faculty of Sport Sciences, stratified by gender. (p < 0.05). The study revealed that female students exhibited higher levels of entrepreneurial spirit than their male counterparts. Additionally, notable discrepancies were identified between the academic departments in which the students were enrolled (p < 0.05). In particular, students enrolled in the physical education and sports teaching department exhibited higher levels of entrepreneurship than those in the sports management department, a difference that was also statistically significant. Upon analysis of the data according to employment status, it was observed that students who are employed demonstrate a greater capacity for resistance to change than those who are not (p < 0.05). Furthermore, the emotional response sub-dimension revealed that working students exhibited heightened emotional responses compared to their non-working counterparts. Significant differences were identified between the groups formed according to individual monthly income status with respect to resistance to change (p < 0.05), with this difference also manifesting in the emotional response sub-dimension. Significant differences were also identified in the levels of resistance to change according to the monthly income of the students' families. The findings indicated that the students participating in the study exhibited moderate resistance to change, while their entrepreneurial tendencies were pronounced. Additionally, the analysis revealed a notable correlation between the students' entrepreneurial spirit and their perceptions of positive organisational behaviour.