Acil servise epileptik nöbet sonrası başvuran hastalarda optik sinir kılıf çapının, hastaneye yatarak tedavi edilen hastalarla ayaktan tedavi ile taburcu edilen hastalarda karşılaştırılması
Comparison of the optic nerve sheath diameter in patients presenting to the emergency department after an epileptic seizure between those admitted for inpatient treatment and those discharged with outpatient treatment
  1. Tez No: 932954
  2. Yazar: OĞUZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Epileptik nöbet sonrası acil servise başvuran hastaların takiplerinde optik sinir kılıf çapı değerinin değişimini incelemek ve bu değişimin hastaneye yatış ve taburculukla arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 15.06.203-15.06.2024 tarihleri arasında epileptik nöbet geçirdikten sonraki ilk bir saat içerisinde başvuran tanılı epilepsi hastaları dâhil edildi. Grupların 0-1. saatte ve 4-6. saatte, sağ ve sol gözün optik sinir kılıf çapları (OSKÇ) ultrasonografi (USG) ile ölçüldü. Optik sinir kılıf çapının ölçümü her bir göz için, her ölçümde 3 kez ve bu üç değerin ortalaması tek bir ölçüm değeri olarak kaydedildi. Optik sinir kılıf çapı 7,5 MHz lineer prob ve ultrasonografi cihazı ile (Samsung HM70 EVO) hasta supin pozisyonda ve göz kapalı iken yapıldı. Sagittal ve aksiyal düzlemlerde görüntü alındı, öneriler doğrultusunda ölçüm globun 0,3 cm posteriorundan gerçekleştildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim is to examine the changes in the optic nerve sheath diameter values in the follow-up of patients presenting to the emergency department after an epileptic seizure and to reveal the relationship between these changes and hospital admission or discharge. Materials and Methods: Patients diagnosed with epilepsy who presented to the Emergency Medicine Clinic of the University of Health Sciences Gülhane Training and Research Hospital within the first hour after experiencing an epileptic seizure between 15.06.2023 and 15.06.2024 were included. The optic nerve sheath diameters (ONSD) of the right and left eyes were measured by ultrasonography (USG) at 0–1 hour and 4–6 hours for both groups. The ONSD was measured three times for each eye during each measurement, and the average of these three values was recorded as a single measurement value. The optic nerve sheath diameter measurement was performed using a 7.5 MHz linear probe and an ultrasound device (Samsung HM70 EVO) with the patient in a supine position and with eyes closed. Images were obtained in sagittal and axial planes, and the measurement was made 0.3 cm posterior to the globe as recommended.