Türkiye akarsularının taşkın pikleri frekans analizi
- Tez No: 9330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEFARUK HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
VII ÖZ Bu çal ışmada, son on yalın dünya hidroloji literatüründe popülarite kazanmış, altı farklı dağılım modelini, iki veya üç farklı parametre tahmin yöntemleri ile hesaplayıp taşkın frekans analizi yapan bir bilgisayar modeli geliştirilmiştir. Bu model, Türkiye doğal akarsuları içinde 23 havza üzerindeki 21 yıl ve daha uzun süreli 112 adet istasyonun gözlenmiş yıllık taşkın pikleri serilerine uygulanarak, en iyi dağılım modeli araştırılmıştır. Sonuçta, Log-Pearson-3 ve Log-Logistic dağılımlarının Türkiye akarsularına diğerlerine nazaran daha iyi uyduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, a computer model for flood frequency analysis comprising six different probability distributions which have gained popularity in the last decade, with two or three different parameter estimation methods has been developed. This model has been applied to the annual food peaks series of a total of 112 natural streams in 23 different basins in Turkey, each station having 21 or more number of observations, with the purpose of searching for the most suitable probability distribution model. In conclusion, Log-Pearson-3 and Log-Logistic distributions seemed to be better fits to Turkish streams than the other four models.