Anizotrop dielektrik bir tabakadan düzlemsel elektromagnetik dalgaların saçılması
  1. Tez No: 9329
  2. Yazar: ARSLAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HAMİT SERBEST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
- V - ÖZ Bu çalışmada, yarı sonsuz bir anizotrop dielektrik tabakadan düzlemsel elektromagnetik dalgaların saçılması incelenmiştir. Söz konusu yapı, elektromagnetik enerji yutucu özelliği olabilecek türden malzemelere ilişkin bir kanonik problem olarak ele alınmıştır. Problemin formülasyonu Fourier integral dönüşüm tekniği ile yapılarak saçılma problemi dekuple iki skaler Wiener - hopf denklemine indirgenmiştir. Standard yöntemle elde edilen çözümler kullanılarak yapılan saçılan alan analizinde düzlemden yansıyan ve kırılan ışınlar ile ayrıttan difrakte olan ışınların açık ifadeleri bulunmuştur, ur = unr ve Er = Enr halinde ifadelerin izotrop yapıya ilişkin bilinen ifedelere indirgendiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
- VI - ABSTRACT In this paper, scattering of plane elektromagnetic waves by a semi - infinite anisotropic dielectric layer is investigated. This structure is considered as an example for electromagnetic energy absorbing materials. By formulating with Fourier integral transform technique. the scattering problem is reduced to decoupled two scalar Wiener - Hopf equations. Diffracted. reflected and refracted field terms are evaluated by using the Wiener - hopf solutions that have been obtained with the standard technique. It has been shown that, in the case u = ju and & = E these expressions reduce to the known r nr r nr expression for isotropic case.