Biyokütle tabanlı enerji üretimi için santral fizibilite çalışması: bir vaka analizi
Biomass-based energy production plant feasibility study : a case analysis
  1. Tez No: 933099
  2. Yazar: YASİR TÜMAY DOST
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL KOYUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Artan küresel enerji talebi ve CO₂ emisyonlarına bağlı çevresel etkiler, fosil yakıtlara alternatif sürdürülebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi artırmıştır. Biyokütle enerjisi, tarımsal, kentsel, ormansal ve endüstriyel atıklardan enerji üretme potansiyeline sahip olup, fosil yakıtların çevresel zararlarını azaltmaya katkı sağlar. Bu çalışmada, Türkiye'de biyokütle enerjisinin mevcut potansiyeli, sürdürülebilir kalkınmaya katkıları ve kaynak çeşitliliği incelenmiştir. Materyal ve metot kapsamında, Türkiye genelinde biyokütle enerji santralleri analiz edilerek, farklı biyokütle kaynaklarının kullanımına yönelik teknik ve ekonomik fizibilite değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmada, biyokütle yakma teknolojileri, enerji verimliliği, çevresel etki ve ekonomik geri dönüş süreleri dikkate alınarak kapsamlı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Bulgular bölümünde, biyokütle santrallerinin mevcut durumu ve Türkiye'deki uygulanabilirliği karşılaştırılmış, ekonomik analiz sonuçları ve geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Tartışma bölümünde, biyokütle enerjisinin yenilenebilir enerji sistemlerine entegrasyonu ve karbon azaltımı üzerindeki potansiyel etkileri ele alınmıştır. Yalova örneğinde yapılan vaka analizine dayanarak, biyokütle tesislerinin sonuç olarak çevreye olumlu etkileri ve Türkiye'nin enerji güvenliğine katkıları ortaya konulmuştur. Fizibilite analizine göre biyokütle santrallerinin ekonomik sürdürülebilirliği, kullanılan yakıtın kaynağına ve teşvik mekanizmalarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çalışmaların bulguları, biyokütle enerjisinin stratejik bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing global energy demand and the environmental impacts associated with CO₂ emissions have heightened interest in sustainable energy sources as alternatives to fossil fuels. Biomass energy, derived from agricultural, urban, forestry, and industrial waste, contributes to reducing the environmental damage caused by fossil fuel usage. This study examines the current state of biomass energy in Turkey, its contributions to sustainable development, and the diversity of its sources. In the Materials and Methods section, biomass power plants in Turkey were analyzed, and technical and economic feasibility assessments were conducted for different biomass resources. The study evaluates biomass combustion technologies, energy efficiency, environmental impact, and economic return periods. The Findings section presents the status of biomass power plants, their applicability in Turkey, economic analysis results, and payback periods. In the Discussion, the integration of biomass energy into renewable energy systems and its potential impact on carbon reduction were analyzed. Based on a case study in Yalova, the results highlight the positive environmental impacts of biomass energy and its contributions to Turkey's energy security. The feasibility analysis suggests that the economic sustainability of biomass power plants varies depending on the fuel source and available incentives. Overall, the study emphasizes the strategic role of biomass energy as a key renewable energy source.