Improved jaya algorıthm for optımal placement and sızıng of photovoltaıc systems ın radıal dıstrıbutıon networks
Radyal dağitim şebekelerinde fotovoltaik sistemlerin optimal yerleşimi ve boyutlandirilmasi için geliştirilmiş jaya algoritmasi
  1. Tez No: 933100
  2. Yazar: AMADOU FANE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu, dağıtım güç şebekesini daha karmaşık hale getirmekte ve dikkatli analiz gerektiren birçok faktörü etkilemektedir. Bu karmaşıklık, yenilenebilir kaynaklarının kesintili doğasından, değişken talep modellerinden ve verimli enerji yönetimi ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, çok amaçlı çalışmalarda dengeli bir yaklaşım sağlamak için gelişmiş optimizasyon teknikleri gereklidir. Bu çalışma, orta gerilim dağıtım sisteminde dağıtık üretim (DG) noktalarının optimum yerleşimini ve boyutlarını belirlemek amacıyla Geliştirilmiş JAYA (IJAYA) algoritmasını önermektedir. Çalışmanın hedefleri, güç kayıplarını en aza indirmek ve gerilim kararlılığını artırmaktır. Ayrıca, algoritmanın farklı yük senaryoları ve güç faktörü koşullarındaki performansı incelenmiştir. IJAYA algoritması, genetik algoritma (GA) yöntemiyle karşılaştırıldığında, tüm senaryolarda genel gerilim profili iyileştirme indeksi (VPII) açısından GA'dan biraz daha iyi performans göstermektedir. Ayrıca, daha yüksek DG penetrasyonuna sahip senaryoların daha fazla kayıp azaltımı ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. IJAYA, yüksek DG penetrasyonunu daha iyi yönetirken, DG penetrasyonunun %90'ı aşması durumunda temel performans metriklerinde bozulmalar gözlemlenmiştir. Bu durum, optimal DG boyutlandırması ve yerleşiminin önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, optimum dengeyi sağlamak için çok kriterli karar verme (MCDM) yöntemleri kullanılarak performans değerlendirmesi uygulanmıştır. Bu çalışma, sürdürülebilir, verimli ve düşük çevresel etkiye sahip enerji sistemleri oluşturma sürecinde gelişmiş optimizasyon tekniklerinin rolünü ön plana çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
The integration of renewable energy sources renders the distribution power grid more intricate, affecting multiple aspects that require careful analysis. This complexity arises from the intermittent nature of renewables, fluctuating demand patterns, and the need for efficient energy management. Thus, advanced optimization techniques become essential for multi-objective studies, enabling a balanced approach. This study proposed an Improved JAYA (IJAYA) algorithm to find optimal placements and sizes of distributed generation (DG) points on a medium voltage distribution system, with objectives to minimize power losses and enhance voltage stability. Also, the performance of the algorithm is investigated in different load scenarios and power factor availability. When IJAYA is compared with the genetic algorithm (GA) method, it slightly outperforms GA in the overall voltage profile improvement index (VPII) in all scenarios. It is also proven that scenarios with higher DG penetration correlate with greater loss reductions. IJAYA handles better high DG penetration. However, exceeding 90% DG penetration leads to performance deterioration in key metrics, highlighting the need for optimal sizing and placement. The techno-economic environmental and social performance evaluation, using multi-criteria decision-making (MCDM) methods, is applied for optimal trade-off. This study underscores the role of advanced optimization techniques in achieving sustainable, efficient, and low-impact energy systems.