Inula helenium'dan elde edilen inülin ile probiyotik lacticaseibacillus rhamnosus kullanilarak enkapsüle sinbiyotik formülasyon geliştirilmesi
Development of encapsulated synbiotic formulation using inulin obtained from inula helenium and probiotic lacticaseibacillus rhamnosus
  1. Tez No: 933116
  2. Yazar: HİLAL DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sinbiyotikler; probiyotik ve prebiyotiklerin birlikte oluşturdukları kombinasyonlar olarak bilinmektedir. Sinbiyotiklerin sağlık üzerine olumlu etkileri son yılllarda bu ürünlere olan talebin gittikçe artmasına sebep olmuştur. Uygun probiyotik-prebiyotik kombinasyonunun oluşturulması sinbiyotiklerin gastrointestinal sistemdeki etkilerini maksimum düzeye çıkarmaktadır. Bu tez çalışmasında, farklı prebiyotikler ve Inula helenium (andız otu kökü)'dan üretilen özgün inülinin bir probiyotik bakteri olan Lacticaseibacillus rhamnosus GG ile oluşturdukları sinbiyotik etkiler incelenmiş ve maksimum etkiyi sağlayan prebiyotik çeşidi ile probiyotik bakterinin mikroenkapsülasyonu gerçekleştirilmiştir. Farklı prebiyotiklerin ilave edildiği ortamlarda bakterinin canlılık takibi gerçekleştirilmiş ve bunu takiben depolama süresi boyunca canlılık stabilitesi incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda bakterinin en iyi sinerjik etkiyi gösterdiği ve canlılığının 8,97±0,01 log kob/mL ile en yüksek düzeyde kaldığı prebiyotik ilaveli ortam andız otu kökünden üretilen özgün inülin (S-inülin ) ilaveli ortam olmuştur. S-inülin ilaveli ortamdaki hücre sayısı +4°C'de depolama boyunca yalnızca %1,90'lık bir azalmayla önemli bir azalma göstermemiştir (P>0,05). Aynı zamanda 48 saatlik fermentasyondan sonra S-inülinli ortam, sırasıyla 2,08 ± 0,07 mM bütirik asit, 0,59 ± 0,03 mM propiyonik asit ve 1,21 ± 0,04 mM valerik asit üretimine sahip olarak önemli bir fark oluşturmuştur (p < 0,05). Maksimum etkinin sağlandığı andız otu kökünden saflaştırılan inülin ve ticari inülin ile L. rhamnosus GG'nin ayrı ayrı mikroenkapsülasyonu gerçekleştirilmiştir. Oluşan mikrokapsüller, enkapsülasyon etkinliği, renk ve su aktivesi değerleri, parçacık boyutu ve morfolojik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Bunlara ek olarak enkapsüle edilmiş bakterinin depolama stabilitesi, termal kararlılığı ve in vitro koşullardaki canlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synbiotics are known as combinations of probiotics and prebiotics. The positive effects of synbiotics on health have led to an increasing demand for these products in recent years. The creation of an appropriate probiotic-prebiotic combination maximizes the effects of synbiotics on the gastrointestinal system. In this thesis study, the synbiotic effects of different prebiotics and original inulin produced from Inula helenium (elecampane) with L. rhamnosus GG were examined, and microencapsulation of the bacteria was performed with the prebiotic type that provided the maximum effect. The viability of the bacteria was monitored in the environments where different prebiotics were added, and then the viability stability during the storage period was examined. As a result of these studies, the environment with the addition of prebiotics where the bacteria showed the best synergistic effect, and the viability remained at the highest level with 8.97±0.01 was the environment with the addition of original inulin produced from elecampane. At the same time, the short-chain fatty acids formed in this medium with inulin addition were calculated in the highest amounts with valeric acid, butyric acid, acetic acid and propionic acid, respectively. Separate microencapsulation of L. rhamnosus GG was performed with purified inulin and commercial inulin, which provided the maximum effect. The formed microcapsules were compared in terms of encapsulation efficiency, color and water activity values, particle size and morphological properties. In addition, the storage stability, thermal stability, and in vitro viability of the encapsulated bacteria were examined. It was observed that the microcapsules formed with purified inulin created significant differences in encapsulation efficiency and the viability of the bacteria during storage (p < 0.05). As a result of the study, it was revealed that the original inulin produced from elecampane can be evaluated as a prebiotic and will form an effective synbiotic with L. rhamnosus GG.