Sİ3N4 katkılı epoksi nanokompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of Si ₃N₄ adopted epoxy nanocomposites
- Tez No: 933122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kompozit malzeme, iki ya da daha fazla sayıdaki aynı veya farklı gruptaki malzemelerin en iyi özelliklerinin, yeni ve tek bir malzemede toplayarak, makro düzeyde birleştirilmesiyle oluşturulan malzemeler olarak adlandırılırlar. Kompozitler, matris ve takviye elemanının kombinasyonundan oluşmaktadır. Bu iki malzeme, kompozitte benzersiz özellikler sağlamak için birlikte çalışır. Kompozit içerisinde, bu farklı malzemeler birbirleriyle çözünmediği veya birbirine karışmadığı için kolayca ayırt edilebilir. Bu çalışmada, matris malzemesi olarak epoksi reçine tercih edilmiştir. Epoksi reçineler, yüksek mekanik dayanım, ısı ve elektrik direnci ile üstün yapışma özelliklerine sahiptir. Ancak bu özellikler, yapıya uygun katkı maddeleri eklenerek daha da iyileştirilebilir. Bu bağlamda, epoksi reçineye farklı oranlarda nano boyutta silisyum nitrür (Si₃N₄) eklenmiştir. Si₃N₄, yüksek mekanik dayanım, düşük yoğunluk, yüksek ısıl direnç ve kimyasal dayanıklılık gibi üstün özelliklere sahiptir. Kompozit yapıda kullanılan nano katkı maddeleri, malzemenin mikro yapısını iyileştirerek performansı artırır. Bu çalışmada, hazırlanan numunelere mekanik özelliklerin belirlenmesi amacıyla çekme ve üç noktalı eğme testleri uygulanmıştır. Çekme testi, malzemenin mekanik özelliklerini ortaya çıkartmak için en yaygın kullanılan mekanik testtir. Bu testin sonuçlarından yararlanılarak diğer mühendislik işlemleri yapılabilir. Çekme mukavemeti, gerinim değeri, elastiste modülü hesaplanabilir. Üç noktalı eğme testi, malzemenin eğilme dayanımı ve elastiklik modülü gibi parametrelerini değerlendirmek için yapılmıştır. Bu testlerin sonuçları, nano boyutta Si₃N₄ eklenmesinin epoksi reçine esaslı kompozitlerin mekanik performansını belirgin şekilde artırdığını göstermiştir. Çalışma, nano katkı maddelerinin kompozit malzeme teknolojisindeki önemini ve kullanım potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are defined as materials formed by combining two or more materials from the same or different groups at the macro level to achieve a new material that combines their best properties. Composites are composed of a matrix material and a reinforcing element. These two components work together to provide unique properties in the composite. In composites, the different materials remain distinct and do not dissolve or mix with each other, making them easily distinguishable. In this study, epoxy resin was chosen as the matrix material. Epoxy resins are known for their high mechanical strength, heat and electrical resistance, and excellent adhesive properties. However, these properties can be further enhanced by incorporating suitable additives into the structure. In this context, nano-sized silicon nitride (Si₃N₄) was added to the epoxy resin in varying proportions. Si₃N₄ possesses superior properties, including high mechanical strength, low density, high thermal resistance, and excellent chemical durability. Nano-scale additives in composite structures improve the microstructure of the material, thereby enhancing its performance. In this study, tensile and three-point bending tests were performed on the prepared specimens to evaluate their mechanical properties. Tensile testing is one of the most commonly used mechanical tests to reveal the mechanical properties of materials. Results from this test can be used to determine parameters such as tensile strength, strain values, and elastic modulus. The three-point bending test was conducted to evaluate parameters such as flexural strength and elastic modulus. The results of these tests demonstrated that the incorporation of nano-sized Si₃N₄ significantly improved the mechanical performance of epoxy resin-based composites. This study highlights the importance and potential of nano additives in composite material technology