Amerika Birleşik Devletleri'nde emtia, döviz, enflasyon ve borsa arasındaki nedensellik ilişkisinin analizi (1900-2023)
The analysis of the causal relationship between commodities, exchange rates, inflation, and stock market in the United States (1900-2023)
  1. Tez No: 933165
  2. Yazar: ÖMER KOCAKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ YILANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yatırımcılar, yatırım kararı alırken birçok farklı faktörü dikkate almaktadırlar. Genelde bu faktörler arasında petrol fiyatları, altın fiyatları, borsa fiyatları, enflasyon oranı ve döviz kurları bulunmaktadır. Bu faktörler sadece yatırımcıların kararlarını değil ekonomik, siyasi ve sosyal açıdan birçok farklı değişkeni etkilemektedir. Bu çalışmada bu değişkenler arasındaki dinamik ilişki, Amerika Birleşik Devletleri için 100 seneden uzun bir veri seti ele alınarak incelenmiştir. Gerek değişkenlerin durağanlık seviyelerini belirlemek için kullanılan birim kök testlerinde, gerekse değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için kullanılan nedensellik testinde yapısal değişimlerin etkisini dikkate almak için Fourier fonksiyonu içeren birim kök testi ve nedensellik testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar borsa endeksi ve döviz kurundan enflasyon oranına, altın fiyatları ve enflasyon oranlarından ise petrol fiyatlarına doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Investors take into account many different factors when making investment decisions. Generally, these factors include oil prices, gold prices, stock prices, inflation rates, and exchange rates. These factors not only influence the decisions of investors but also affect various economic, political, and social variables. This study examines the dynamic relationship between these variables using a data set of over 100 years for the United States. To determine the stationarity levels of the variables, unit root tests were used, and for examining the relationship between the variables, unit root and causality tests incorporating Fourier functions were applied to account for structural breaks. The results show a one-way causality relationship from the stock index and exchange rates to the inflation rate, and from gold prices and inflation rates to oil prices.