Milli Kütüphane 06 Mil Yz A 715 numarada kayıtlı Mecmu'a-i Eş'ar'ın Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne göre tasnifi (1b-49b v.)
Classification of Mecmu'a-i Eş'ar registered at National Library 06 Mil Yz A 715 according to the Systematic Classification of Magazines Project (1b-49b v.)
- Tez No: 933164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez çalışması Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu 06 Mil Yz A 715 numarada kayıtlı olan Mecmu'a-i Eş'ar isimli şiir mecmuasının 1b-49b varakları arasında bulunan şiirlerin ve nesir parçalarının transkripsiyonunu, ayrıca Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne göre yapılan tasnifi ve mecmuanın tanıtımını içermektedir. Mecmuada 15-16-17. yüzyıllar arasında yaşamış pek çok şairin çeşitli nazım şekilleri ile yazılmış şiirleri yer almaktadır. Toplamda mahlası bilinen 58 şair ve 244 şiir bulunmaktadır. İncelenen kısımda bulunan şairler divan şairleri olmakla birlikte bazı şairlere kaynaklarda rastlanmamıştır. Mecmua içerisinde şiirler harici nesir parçaları da mevcut olup tasnifleri yapılmıştır. Birinci bölümde çalışmanın konusu, amacı, önemi anlatılmış olup ardından mecmualar hakkında bilgi verilmiş ve çalışmaya konu olan mecmua tanıtılmıştır. İkinci bölümde daha önceki çalışmalar hakkında bilgi verilerek çalışmanın yöntemi izah edildikten sonra üçüncü bölümde manzum ve mensur parçaların MESTAP'a göre tasnifi yapılmıştır. Son olarak mecmuanın 1b-49b sayfa aralığının transkripsiyonlu metnine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study includes the transcription of the poems and prose pieces between the pages 1b-49b of the poetry magazine called Mecmu'a-i Eş'ar, regİstanbulered in the National Library Manuscripts Collection 06 Mil Yz A 715, as well as the classification of the magazine according to the Systematic Classification of Magazines Project and Includes presentation. The magazine contains poems written in various verse forms by many poets who lived between the 15th, 16th and 17. centuries. In total, there are 58 poets and 244 poems whose pseudonyms are known. Although the poets in the examined section are divan poets, some poets were not found in the sources. There are also prose pieces other than poems in the magazine and they have been classified. In the first chapter, the subject, purpose and importance of the study are explained, then information about the magazines is given and the magazine that is the subject of the study is introduced. After the method of the study was explained by giving information about previous studies in the second section, the verse and prose pieces were classified according to MESTAP in the third section. Finally, the transcribed text of pages 1b-49b of the magazine is included.