A novel statistical approach for feature extraction: applying to machine learning methods
Özellik çıkarma için yeni bir istatistiksel yaklaşım: makine öğrenimi yöntemlerine uygulanması
  1. Tez No: 933415
  2. Yazar: ASHARF RAFA MASOUD MOHAMED
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. YÜKSEL ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, tıbbi görüntü sınıflandırması, giderek daha önemli bir araştırma alanıdır ve görüntüleri hesaplamalı olarak temsil etme ihtiyacı, gereken büyük miktarda veri ve işlem gücü nedeniyle genellikle önemli zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada, sağlık hizmetleri alanında görüntü sınıflandırması için yeni bir yaklaşım geliştirilmiştir ve bu yaklaşım, verilerin Üst ve Alt Sınır aykırı değer bölgelerindeki en etkili özellikleri belirleyerek farklı sınıflar arasında daha yüksek ayrımcılık elde etmeyi amaçlayan ASPS_HC olarak adlandırılmıştır. Bu, her bir görüntüyü temsil eden 48 özellik oluşturmak için Varyans Katsayısı (CV) dahil olmak üzere çeşitli istatistiksel ölçümlerin kullanılmasıyla elde edilir. Kaggle'dan elde edilen Gauss formülünde 5.540 diyabetik retinopati görüntüsünden oluşan bir veri seti üzerinde bir deney yapıldı. Önerilen ASPS_HC yaklaşımı, özellik çıkarma için önceki ASPS yöntemine göre üç ana avantaj sağladı: özelliklerin ortalama
Özet (Çeviri)
In this study, medical image classification is an increasingly important research area, and the necessity to represent images computationally frequently presents substantial obstacles due to the vast amount of data and processing power required. This paper presents ASPS_HC, a unique approach for picture classification in the healthcare area, which seeks to achieve higher discrimination between various classes by selecting the most effective features in the data's Upper and Lower Bound outlier regions. This is achieved by employing several statistical metrics, including the coefficient of variation (CV), to construct forty-eight characteristics representing each image. The Gaussian formula was applied to a dataset of 5,540 diabetic retinopathy photos taken from Kaggle. The suggested ASPS_HC methodology has three major improvements over the prior ASPS method for feature extraction: it boosted the average ranking of the features by 200%, reduced the running time by 23.30%, and reduced the number of features required by 50%.