Investigating the mechanisms of change in mentalization-based treatment for children (MBT-C): Do improvements in emotion regulation predict a reduction in internalizing problems?
Çocuklarda zihinselleştirmeye dayalı tedavide değişim mekanizmalarının araştırılması (MBT-C): Duygu düzenlemedeki kazanımlar içselleştirme sorunlarında azalmayı öngörür mü?
- Tez No: 933416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Literatürde içe yönelim sorunları (kaygı, korku, depresif semptomlar gibi) da dahil olmak üzere birçok çocukluk psikopatolojisinde duygu düzenlemenin kritik rolünü ve duygu düzenlemeyi geliştirmeyi amaçlayan müdahalelere olan ihtiyacı vurgulanmıştır. Zihinselleştirme yaklaşımı, zihinselleştirmeyle bağlantılı olarak duygu düzenlemenin gelişimiyle ilgili içgörüler sunar. Bu bağlamda, Çocuklar İçin Zihinselleştirmeye Dayalı Tedavi, 5-12 yaşlar arasındaki çocuklar için zihinselleştirme kapasitesini geliştirerek duygu düzenlemeyi geliştirmeyi ve semptomlarda azalmayı amaçlayan, kısa dönemli psikodinamik ve bağlanma odaklı yaklaşımdır. Az sayıda çalışma, bu psikoterapilerdeki etkinliği ve değişim mekanizmalarını incelemiştir ve mevcut araştırmaların yöntemleri kapsamlı ve sistematik değildir. Bu çalışma, Zihinselleştirmeye Dayalı terapi ile tedavi edilen okul çağındaki çocuklarda duygu düzenleme ve içeyönelim sorunları arasındaki uzunlamasına ilişkileri metodolojik sorunları gözeterek incelemiştir. 184 katılımcı randomize şekilde Zihinselleştirmeye Dayalı Terapi ya da Ebeveynlik ve Sosyal Beceriler Grubuna atanmıştır. Duygu düzenleme ve içeyönelim sorunları, müdahalelerin başlangıcında, ortasında, sonunda ve 3. ve 6. aylardaki takiplerde ebeveyn anketleri kullanılarak ölçülmüştür. Veriler, kişilerdeki mevcut özelliklerden kaynaklı etkileri ayırarak kendi içlerindeki değişimleri gözlemlemek için Rastgele Kesişim Çapraz Gecikmeli Model yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, Zihinselleştirmeye Dayalı müdahalenin sonunda daha yüksek duygu düzenleme kapasitesinin 3 aylık takipteki içeyönelim semptomlarında azalma ile ve 3 aylık takipte daha yüksek duygu düzenlemenin 6 aylık takipteki içeyönelim semptomlarında azalma ile ilişkili olduğunu, buna karşın ebeveynlik ve sosyal beceriler grubunda duygu düzenleme kapasitesinin içselleştirme semptomları üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermiştir. Bu bulgular, Zihinselleştirmeye Dayalı terapinin zihinselleştirme yoluyla duygu düzenlemesini geliştirerek semptomlarda azalma sağlayabileceğini göstererek klinik uygulama ve gelecekteki araştırmalar için değerli katkılar sunar.
Özet (Çeviri)
Previous literature has emphasized the critical role of emotion regulation (ER) in childhood psychopathology, including internalizing problems that manifest as difficulties such as anxiety, fear, or depressive symptoms, and the need for interventions aimed at improving emotion regulation. The mentalization perspective offers unique insights into the development of emotion regulation, particularly in relation to developing mentalizing capacity. In this vein, Mentalization-Based Treatment for Children (MBT-C) was designed for ages 5-12 as a brief psychodynamic and attachment-focused approach that shows promise in enhancing emotion regulation and reducing symptoms by fostering mentalizing abilities. Limited studies have examined the effectiveness and the mechanisms of change in mentalization-based psychotherapies, yet existing research often lacks rigorous designs. This study explores the longitudinal relationships between emotion regulation and internalizing problems in school-age children undergoing MBT- C while addressing gaps in methodology. A randomized controlled trial design was used, with 184 participants allocated to either the MBT-C or the Parenting and Social Skills Group as an active control. Emotion regulation and internalizing problems were assessed using parent-report questionnaires at baseline, midpoint, endpoint, and follow-ups at 3 months and 6 months. A Random-Intercept Cross-Lagged Model was used to capture within-level changes while separating stable traits. Results indicated that higher levels of ER at the end were linked to decreased internalizing symptoms at the 3-month follow-up, and higher ER at the 3-month follow-up correlated with reduced internalizing symptoms at the 6-month follow-up in the MBT-C group, whereas in the PSSG, ER had no significant impact on internalizing symptoms. These findings suggest that MBT-C may facilitate symptomatic improvements by enhancing emotion regulation through mentalization, providing valuable implications for both clinical practice and future research.