Yapay zeka destekli teşhis sistemlerinin hukuki sorumluluğu: Karşılaştırmalı bir analiz
Legal liability of artificial intelligence assisted diagnostic systems: A comparative analysis
  1. Tez No: 933570
  2. Yazar: BAYRAM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapay zeka, tarihteki teknolojik ilerlemelerin bir sonucu olarak günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır, gelecekte de kullanım alanlarının ve niteliğinin artarak değişeceği öngörülmektedir. Günümüzde birçok alanda insanların yerini alan yapay zekanın sağlık alanında kullanılması, hastalıkların teşhisinden tedavisine, raporlamadan maliyetlerin düşürülmesine kadar birçok avantaj sağlamaktadır. Yapay zekanın özellikleri, önemi ve niteliği göz önünde bulundurulduğunda, sağlık alanında kullanılmasından kaynaklanabilecek olumsuz durumlarda sorumluluk sorunu ortaya çıkmaktadır. Yapay zekanın kişiliğine ilişkin tartışmalar küresel olarak devam etmektedir ancak net bir sınır çizilmiş değildir. Dolaysıyla, sağlık gibi hata yapmanın telafisinin oldukça zor olduğu bir alanda yapay zekadan kaynaklanan olası hataların sorumluluğu oldukça ciddi bir konudur ve çözülmesi gerekmektedir. Mevcut araştırmada, yapay zeka kavramı ve özellikleri açıklandıktan sonra yapay zekanın sağlık alanında kullanımı değerlendirilmiş, üçüncü bölümde ise yapay zeka ve sorumluluk arasındaki ilişki analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is used in many fields today as a result of technological advances in history, and it is predicted that its usage areas and quality will change increasingly in the future. The use of artificial intelligence in the field of health, which has replaced humans in many fields today, provides many advantages from diagnosis to treatment of diseases, from reporting to reducing costs. Considering the characteristics, importance and nature of artificial intelligence, the problem of liability arises in adverse situations that may arise from its use in the field of health. The debate on the personhood of AI continues globally, but no clear boundary has been drawn. Therefore, in a field such as health, where it is very difficult to compensate for making mistakes, the responsibility for possible errors arising from artificial intelligence is a very serious issue and needs to be resolved. In the current study, after explaining the concept and characteristics of artificial intelligence, the use of artificial intelligence in the field of health is evaluated, and in the third section, the relationship between artificial intelligence and liability is analyzed.