Economics of energy storage systems: A real options approach for investment appraisal
Enerji depolama sistemleri ekonomisi: Yatırım değerlendirmesinde reel opsiyon yaklaşımı
  1. Tez No: 933602
  2. Yazar: BURCU TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL, DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA ERDEN TOPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Enerji Depolama Sistemleri (EDS'ler), karbon azaltımı ve enerji bağımsızlığına yönelik endişelerle birlikte enerji üretim ve tüketim kalıplarında değişim talebinin artmasıyla giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Depolama sistemlerinin yaygınlaştırılmasını teşvik etmek amacıyla Türkiye son yıllarda önemli düzenleyici önlemler almıştır. Alınan bu düzenleyici önlemlere rağmen, özellikle büyük ölçekli EDS yatırımlarında eksiklikler devam ettiği görülmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegrasyonunun artırılmasındaki önemi göz önüne alındığında, EDS yatırım kararlarını etkileyen faktörleri anlamak ve gerçekçi bir yatırım değerlendirme modeli geliştirmek kritik hale gelmektedir. Bu iki ihtiyacı karşılamak amacıyla bu çalışmada EDS yatırımları nitel ve nicel yöntemleri birleştiren bütünleşik bir yaklaşım ile değerlendirilmektedir. Nitel analiz, yenilenebilir enerji santraline bütünleşik hibrit batarya EDS'lerdeki (BEDS'ler) pozitif net bugünkü değere rağmen, yatırımcıların daha elverişli koşullar için yatırım kararını ertelediğini göstermiştir. Bunun temel nedenleri; elektrik fiyatlarındaki dalgalanmalardan, yatırım maliyetlerinden, mevzuattaki sık değişikliklerden ve batarya teknolojisinin sürekli gelişen doğasından kaynaklanan belirsizliklerdir. Bu temelden hareketle, tezde elektrik fiyatı ve yatırım maliyeti belirsizliklerini dikkate alarak bekleme opsiyonu için bir reel opsiyon modeli geliştirilmiştir. Modelin sonuçları, hibrit bir BEDS için en optimal yatırım stratejisinin yatırımı ertelememek ve derhal gerçekleştirmek olduğunu ortaya koymaktadır. Yatırım, maliyetlerin düşmesi veya gelirlerin artması beklenmeden de kârlı olacaktır. Ek olarak, analiz sonuçları beklenen yasal değişikliklere karşı sağlamdır.
Özet (Çeviri)
Energy storage systems (ESSs) are gaining more importance with the increase in demand for a change in the patterns of energy generation and consumption associated with decarbonization and energy independence concerns. To promote further deployment of storage systems, Türkiye implemented significant regulatory measures in recent years. Despite those regulatory measures taken in recent years, there is a lack of investment especially in large-scale ESS deployments. Given their importance in enabling the increased penetration of renewable power sources, it is critical to understand the factors affecting ESS investment decisions and develop a realistic investment appraisal model. To meet both needs, this study adopted an integrated approach by mixing qualitative and quantitative methods to evaluate the investment appraisal of ESSs. The qualitative analysis showed that contrary to a positive net present value for the hybrid battery ESSs (BESSs), investors defer their investment decisions for more favorable conditions due to uncertainties stemming from the volatility in electricity price and investment costs, frequent changes in legislation, and the ever-changing nature of battery technology. Based on that background, a real options framework for option to wait is developed in the thesis considering electricity price and investment cost uncertainties. Results of the real options model revealed that the optimal investing strategy for a hybrid BESS is to invest immediately and not postpone the investment decision for a cost decrease and/or a revenue increase. The investment would be profitable anyway. The results are also robust to the most anticipated change in legislation.