Monte carlo simülasyonu ile süre ve maliyet belirsizliği tahmini
Time and cost with monte carlo simulation predicting uncertainty
  1. Tez No: 933601
  2. Yazar: MEHMET FATİH ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER HALİS BETTEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, inşaat projelerinin süre ve maliyetine etki etme potansiyeline sahip 68 girdi parametresi belirlenerek bu parametrelerin inşaat süresine ve maliyetine etkileri Monte Carlo Simülasyonu ile incelenmiştir. Simülasyon, her bir parametre için 25.000 rastgele değer üreterek inşaat süresini ve maliyetini tahmin etmek için kullanılmıştır. Girdi parametreleri, aktivite süreleri, personel, iş makinesi ve malzeme bedellerinin belirsizliklerinden oluşmaktadır. İş programı oluşturulurken doğrusal iş programı yöntemi uygulanmıştır. Parametreler, normal dağılıma göre belirlenen belirsizlik dağılımlarına uygun şekilde modellenmiş ve her parametre için rastgele eşleşmeler yapılarak inşaat süresi ve maliyeti 25.000 defa analiz edilmiştir. Simülasyon sonucunda, 9 katlı bir bina projesi üzerinden inşaat maliyeti 69.476.481,63 TL ± 4.695.718,72 TL ve inşaat süresi 472,47 ± 36,89 gün olarak tahmin edilmiştir. Paranın zaman değeri dikkate alınarak ve alınmayarak iks farklı simülasyon senaryosu oluşturulmuştur. İnşaat süre ve maliyetine en çok etki eden parametreler vurgulanmıştır. Bu çalışma, inşaat projelerindeki belirsizliğin etkilerini ölçmek ve risk analizlerini iyileştirmek için etkili bir yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 68 input parameters that have the potential to affect the duration and cost of construction projects are identified and their effects on construction duration and cost are analyzed by Monte Carlo Simulation. The simulation was used to estimate construction time and cost by generating 25,000 random values for each parameter. The input parameters consist of uncertainty in activity durations, personnel, construction equipment and material costs. Linear work schedule method was applied to generate the work schedule. The parameters were modeled in accordance with the uncertainty distributions determined according to the normal distribution and the construction time and cost were analyzed 25,000 times by making random matches for each parameter. As a result of the simulation, the construction cost was estimated as 69,476,481.63 TL ± 4,695,718.72 TL and the construction period as 472.47 ± 36.89 days for a 9-story building project. Two different simulation scenarios were created with and without considering the time value of money. The parameters that have the most impact on construction time and cost are highlighted. This study provides an effective method to quantify the effects of uncertainty in construction projects and improve risk analysis.