Karayolu güzergâhında bulunan bir kuru derenin geçilmesi için alternatifler
Alternative designs and cost comparison for crossing a dry stream on the highway route
  1. Tez No: 933735
  2. Yazar: SİNAN GİDİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Karayolu ulaşımı, ulaşım sistemleri arasında en yaygın olarak kullanılan sistemlerdir. Karayolu tasarımı yapımında bitümlü sıcak kaplama imalatlarının literatüre katılması ile maliyetlerde önemli artışlar meydana gelmiştir. Hal böyle iken karayolu tasarımı yapılırken yol güzergâhı seçimi, topoğrafik özellikler, jeolojik tanımlamalar büyük önem kazanmıştır. Bunun yanında belirlenen güzergâh içinde teşkil edilecek sanat yapıları, drenaj elemanları ve altyapı imalatlarının seçimi hem ekonomiklik hem de hizmet ömrü bakımından büyük rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında Bitlis-Siirt illeri arasındaki Devlet Yolu güzergâhında bulunan bir kuru derenin geçilmesi için alternatifler sunulmuş olup maliyet kıyaslaması yapılmıştır. Devlet Yolu'nun Km:48+515-48+713 arasında bulunan kuru derenin geçilmesi için ilk alternatif olarak betonarme kutu menfez, betonarme istinat duvarı ve dolgu imalatları düşünülürken ikinci alternatif olarak basit kirişli betonarme köprü imalatı ele alınmıştır. Alternatifler için gerekli tasarımlar yapılarak, metraj ve maliyetler hesaplanmıştır. Elde edilen tüm veriler dikkate alınarak uygun alternatif belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Road transportation is one of the most commonly used systems among transportation systems. Including bituminous hot mix pavement production in roadway design has led to a significant cost increase. In this context, road route selection, topographical features, and geological definitions have become crucial when designing roadways. In addition, the selection of structures, drainage elements, and infrastructure works to be established along the chosen route plays a significant role in terms of both economy and service life. In this thesis, alternatives have been proposed for crossing a dry stream located along the State Highway route between Bitlis and Siirt provinces, and a cost comparison has been made. For crossing the dry stream located between Km: 48+515-48+713 of the State Highway, the first alternative involves reinforced concrete box culverts, reinforced concrete retaining walls, and filling works, while the second alternative involves the construction of a simple beam reinforced concrete bridge. Necessary designs for the alternatives were made, and quantities and costs were calculated. Based on all the data obtained, the most suitable alternative was determined.