Siklofosfazen türevlerinin maya profilinde lipit peroksidasyonunu önleme etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of cyclophosphazene derivatives on preventing lipid peroxidation on yeast profile
- Tez No: 933737
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖZŞAHİN KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Siklofosfazen türevi bileşikler endüstri, kimya, biyoloji, tıp ve eczacılık gibi birçok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmamızda siklofosfazen türevi 4 bileşiğin maya hücreleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda kullandığımız maya hücrelerinin gelişmesi ve çoğalması için YEDP besiyeri hazırlandı. Besiyeri ortamında kontrol grubu ve kullanılan siklofosfazen bileşiklerinin 2, 4 ve 8 µl'lik konsantrasyon gruplarını içeren deney grupları oluşturuldu. Sterilizasyon işlemlerinden sonra her grup kültür örneğine S. cerevisiae hücrelerinin kültüründen aşılama yapıldı. Aşılama işleminden sonra inkübasyona bırakıldı. Hücre yoğunluklarına göre ölçülüp santrifüj edilerek hücreler toplandı. Tris HCI-baz ve EDTA'lı süpernatantlara Lowry metodu uygulanarak total protein ölçümleri yapıldı. Lipit peroksidasyon (MDA), glutatyon (GSH) ve okside glutatyon (GSSG) miktarlarının biyokimyasal analizleri HPLC cihazında uygun metot kullanılarak yapıldı. Yağ asitleri ise Christe'nin yüksek verimli ve pratik asit katalizli esterleştirme yöntemi kullanılarak metil esterlerine dönüştürüldü daha sonra gaz kromatografi cihazında analiz edildi. Sonuç olarak; kullanılan siklofosfazen bileşiklerinin uygulandığı gruplarda MDA, Total Protein, GSH, GSSG ve yağ asidi seviyelerinin kontrole kıyasla farklılıklar göstermesi, yeni sentezlenen bu siklofosfazen bileşiklerinin S. cerevisiae'nın biyokimyasal sistemi, savunma sistemi üzerinde çeşitli etkilere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cyclophosphazene-derived compounds are widely used in many fields such as industry, chemistry, biology, medicine and pharmacy. Our study aimed to determine the effects of four cyclophosphazene-derived compounds on yeast cells. YEDP medium was prepared for the development and proliferation of the S. cerevisiae yeast cell to be used in the experiment. Experimental groups were created in the medium environment, including a control group and 2, 4 and 8 µl concentration groups of the cyclophosphazen compounds used. After the sterilization process, each group of culture samples, which were brought to a temperature suitable for laboratory conditions, were inoculated with the culture of S. cerevisiae cells. After inoculation, it was left for incubation. Cells were measured according to cell density and collected by centrifugation. Total protein measurements were made by applying the Lowry method to Tris HCl-base and EDTA supernatants. Biochemical analyzes of lipid peroxidation (MDA), glutathione (GSH) and oxidized glutathione (GSSG) amounts were performed using the appropriate method on the HPLC device. Fatty acids were converted into methyl esters using Christe's highly efficient and practical acid-catalyzed esterification method and then analyzed in a gas chromatography device. As a result; the differences in MDA, Total Protein, GSH, GSSG and fatty acid levels in the groups to which the cyclophosphazene compounds were applied compared to the control showed that these newly synthesized cyclophosphazene compounds have various effects on the biochemical system and defense system of S. cerevisiae.