Spiro-, ansa-trimerik fosfazen türevlerinin sentezi
Synthesis of spiro-, ansa-trimeric phosphazene deriavatives
  1. Tez No: 170062
  2. Yazar: HİKMET İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SPİRO-, ANSA- TRİMERİK FOSFAZEN TÜREVLERİNİN SENTEZİ Hikmet İŞLER Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Zeynel KILIÇ Bu çalışmada, bifonsiyonel aminler olan bileşik (2) ve bileşik (6) sentezlendi ve trimer,N3P3Cİ6, ile sırasıyla asetonitril ve THF ortamında reaksiyona sokuldu. Bu reaksiyonlar sonucunda spiro- türü fosfazen bileşikleri, 4,4,6,6-tetrakloro-2,2-[l,2- ksilendioksibis(2-fenilamino)]siklo-2X.5,4X5,6X5-trifosfazatrien (3) ve N,N;-bis(4- klorobenzil)-ip/>o(etan-l,2-diamino)-4,4,6,6-tetraklorosiklo-2X.5,4X5,6I5-trifosfazatriene (7) sentezlendi Ayrıca, bileşik (3)'ün pirolidin ile reaksiyonundan 4,4,6,6- tetrapirolidino-2,2-[l,2-ksilendioksibis(2-fenilamino)]siklo-2X5,4X5,6X5-trifosfazatrien (4) sentezlendi. Bileşik (3) ve (4)'ün yapılan X-ışını kristallografisi yöntemi ile aydınlatıldı. Bileşik (3)'ün dört merkezli (trifurcate) N-H...O/N-H...N ve moleküller arası hidrojen bağlan ve bileşik (4)'ün de iki adet molekül içi hidrojen bağı içerdiği belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin (3,4 ve 7) yapılan element analizi, IR,'H-,'3C- ve 31P-NMR ve MS spektrumları verilerinden faydalanılarak aydınlatıldı. Bileşik (3) ve (4)'ün yapıları X-ışınlan kristallografisi yöntemi ile belirlendi. 2005 94 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Fosfazenlerin kristal yapıları, spiro-, ansa- fosfazenler, trifurcate hidrojen bağı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SYNTHESIS OF SPİRO-,ANSA- TRİMERİC PHOSPHAZENE DERIVATIVES Hikmet İŞLER University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr.Zeynel KILIÇ In this study, bifunctional amines which are compound (2) and (6) were synthesized and the reactions of these compounds were carried out with trimer.NaPsCU, in acetonitril and THF, respectively. As a result of this reactions spiro- phosphazene derivates, 4,4,6,6-tetrachloro-2,2-[ 1,2-xylenedioxybis(2-phenlyamino)]cyclo-2X5,4A.,6X5- triphosphazatriene (3) and N,N/-bis(4-chlorobenzyI)-.r/wr>(ethane-l,2-diarnino)-4,4,6,6- tetrachlorocyclo-2X5,4Xs,6X5-triphosphazatriene (7) were obtained. Also 4,4,6,6-4,6,6- tetrapyrrolidino-2,2-[l,2-xylylenedioxybis(2-phenylamino)]cyclo-2X5,4X5,6X5- triphosphazene (4) were prepared from the reaction of (3) with excess of pyrrolidine. The crystal structures of compounds 3 and 4 were determined by X-ray diffraction techniques. In compound (3) there are four-centered (trifurcate) N-H...0 / N-H...N intermolecular hydrogen bonds and in compound (4), there are two intramolecular hydrogen bonds. The structures of (3,4 ve 7) were elucidated on the basis of elemental analysis, FT-IR, MS, 'H-, l3C-, and 31P-NMR. The crystal structures of compounds (3 and 4) were determined by X-ray diffraction techniques 2005,.94 pages Key Words : Crystal structures of phosphazenes, spiro-, ansa- phosphazenes, trifurcate hydrogen bonding