Para politikalarının banka risk alma davranışı üzerine etkileri: Türkiye örneği
The effects of monetary policies on bank risk taking behaviour: The case of Turkey
  1. Tez No: 933897
  2. Yazar: ANIL KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ACAR BALAYLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Para politikası kararlarının bankaların risk algısını ve iştahını etkilemesine ilişkin aktarım mekanizması, para politikasının risk alma kanalı olarak ifade edilmektedir. Literatürde genişletici para politikasının uygulanması sebebiyle faizlerde meydana gelecek düşüşün bankaların risk iştahında ve risk alma davranışında artışa neden olabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk Bankacılık Sektöründe risk alma kanalının varlığını ve mevduat bankalarının sahiplik yapısına göre risk alma davranışlarını araştırmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde öncelikle risk kavramı ve bankacılık sektörünün karşılaştığı riskler ile bu risklerin yönetilmesine ilişkin düzenleyici kurumlar tarafından meydana getirilen ve bankaların yerine getirmekle yükümlü olduğu uygulamalar açıklanmıştır. Takip eden ikinci bölümde ise para politikasının parasal aktarım mekanizması kanalları ve Türkiye'de uygulanan para politikası kararları ile mevduat bankalarının finansal yapısı incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde 2010 ile 2023 yılları arasındaki üç aylık veri setleri kullanılarak, görünüşte ilişkisiz regresyon analizi kullanarak Türkiye'de TCMB'nin politika faiz oranına ilişkin aldığı kararların bankacılık sektöründe risk alma davranışı üzerine etkisi banka mülkiyeti dikkate alınarak analiz edilmiştir. Regresyon sonuçları, Türkiye'de bankaların risk alma kanalının varlığını doğrulamakta olup politika faizinin doğal orandan sapması v durumunda bankaların daha fazla risk üstlenmesine neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The transmission mechanism through which monetary policy decisions affect banks' risk perception and appetite is referred to as the risk-taking channel of monetary policy. In the literature, it is argued that the decrease in interest rates due to the implementation of expansionary monetary policy may lead to an increase in banks' risk appetite and risk-taking behaviour. The aim of this study is to investigate the existence of the risk-taking channel in the Turkish Banking Sector and the risk-taking behaviour of deposit banks according to their ownership structure. In the first part of the study, firstly, the concept of risk and the risks faced by the banking sector and the practices that the regulatory authorities have introduced and the banks are obliged to fulfil in order to manage these risks are explained. In the second part, the monetary transmission mechanism channels of monetary policy, monetary policy decisions implemented in Turkey and the financial structure of deposit banks are analysed. In the third part of the study, using quarterly data sets between 2010 and 2023, the impact of the CBRT's policy rate decisions on risk-taking behaviour in the banking sector in Turkey is analysed by taking bank ownership into account using seemingly unrelated regression analysis. The regression results confirm the existence of a risk-taking channel by banks in Turkey, showing that deviations from the policy rate from the natural rate cause banks to take more risks.