Ticari taşıtlar için alternatif hibrit güç aktarma sistemlerinin analizi
An analysis of alternative hybrid powertrain systems for commercial vehicles
  1. Tez No: 933983
  2. Yazar: EMİRCAN BEŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tez çalışmasında, ağır ticari taşıtlarda farklı hibrit güç aktarma mimarileri ve mimariye özel olarak düzenlenmiş şanzıman kontrol stratejileri de kullanılarak, gerçek-deneysel sürüş çevrimlerindeki; yakıt tüketimi, sürüş performansı ve motor çıkışındaki emisyon salınımına etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda; AVL Cruise M isimli bir boyutlu (1-D) taşıt modelleme programı kullanılarak bir ağır ticari taşıt modeli geliştirilmiştir. Modelde içten yanmalı dizel motorda bir boyutlu (1-D) modelleme tekniği kullanılarak oluşturulmuştur. Şanzıman sistemi olarak ise 16 vites ve 3 farklı kavrama elemanlı bir yapıya sahip olan otomatize edilmiş manuel şanzıman da (AMT) bir boyutlu (1-D) modelleme ortamında geliştirilmiştir. Hibrit güç kaynağının diğer parçası olarak da bir elektrik motoru da güç aktarım sistemine bağlanmıştır. Hem dizel motor hem elektrik motoru hem şanzıman hem de bunların güç aktarım sistemine olan bağlantılarını sağlayan kavramaların optimize bir şekilde kontrolünü sağlayacak olan kontrol algoritması ise MATLAB-SIMULINK ortamında geliştirilmiştir. Fiziksel araç ve güç aktarma sistemlerinin modellendiği AVL Cruise M ile hibrit motor-şanzıman kontrol algoritmasının çalıştığı MATLAB-SIMULINK programları arasındaki haberleşme arayüzü olarak da AVL Cruise M programının bir haberleşme opsiyonu olan ICOS arayüzü kullanılmıştır. Geliştirilen tek boyutlu (1-D) ağır ticari taşıt modeli ve kontrol algoritması, farklı taşıt sürüş çevrimlerinde; geleneksel ve farklı hibrit şanzıman mimarileri özelinde koşturularak bu farklı güç aktarma sistemi opsiyonlarının yakıt tüketimi ve motor çıkışı CO2 ve NOx emisyonlarına olan etkileri incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde, hibrit şanzıman uygulamalarının yakıt tüketimi ve motor çıkışı CO2 ve NOx emisyonları özelinde ciddi artılarının olduğu gözlenmiştir. Araç ağırlığı arttıkça, hibrit şanzıman uygulamalarının yakıt tüketimi ve motor çıkışı CO2 emisyonlarına etkisi öngörülen seviyelerde kalmakla birlikte motor çıkışı NOx emisyonlarında elde edinilen kazanımlarda azalma görülmüştür. Farklı şanzıman kontrol stratejilerinin ise yine yakıt tüketimi ve motor çıkışı emisyonlara katkılarının olduğu, özellikle vites geçişlerinde oluşan hız kayıplarındaki azalmanın da etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, impacts of using alternative hybrid powertrain architectures combined with dedicated hybrid transmission control strategies are evaluated on regulatory drive cycles from fuel consumption, driving performance and engine out emission release points of view. A 1-D heavy-duty commercial truck powertrain model has been developed by using AVL Cruise M vehicle modelling and simulation tool. 1-D diesel internal combustion engine model is used in the powertrain model. For the transmission, 16-speed AMT is integrated with 3 different clutch mechanism on modelling environment. The electric motor is also mechanically connected to powertrain configuration as another power source. A detailed control unit which is responsible for controlling; diesel engine load, electric motor load, transmission desired gear and the clutches those are responsible for mechanical connection to the powertrain is also developed on MATLAB-SIMULINK environment. ICOS co-simulation interface of AVL Cruise M simulation software is used to provide signal communication between physical powertrain model developed also on AVL Cruise M and hybrid transmission control unit developed in MATLAB-SIMULINK software. 1-D heavy-duty commercial truck model and hybrid transmission control unit is used to investigate the outputs of conventional and different hybrid powertrain architectures on regulatory drive cycles for fuel consumption and engine out CO2 and NOx emission outputs. It has been observed that the use of hybrid transmission application provides gains on both fuel economy and engine out emissions. Increase in vehicle weight causes a reduction in engine out NOx emission gains, whereas improvements on fuel economy and engine out CO2 emission remains at higher levels. Advanced transmission control technologies used in different hybrid modes especially lowered the speed losses that may occur during gearshifts and this provided fuel economy and engine out emission gains.