Modifiye michel-trombe duvarı uygulamasında çift amaçlı (konut ısıtması+sıcak su üretimi) yeni bir sistemin teorik ve deneysel incelenmesi
- Tez No: 9343
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ATAGÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Güneş Enerjisi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
KISA ÖZET Bu tez çalışmasında Ege üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsün de geliştirilen, konut ısıtması ve sıcak su eldesi amacıyla kul lamları yeni bir sistem deneysel olarak incelenmiştir. Bilindiği gibi binaların güneş enerjisi ile aktif olarak ısıtılması ekonomik değildir. Konutların güneş enerjisi ile ısıtılmasında uygulanan pasif sistemlerden birisi de Michel-Trombe duvarıdır. Michel -Trombe duvarında kullanılan kimyasal maddele rin faz değişimi sırasında bozunduğu bilinmektedir. Bu nedenle Enstitümüzde halen uygulanmakta olan pasif sistemlerden elde edilen tecrübelere dayanılarak Michel-Trombe duvarını modifiye Bderek faz değişimi sağlayan maddeler yerine ısı enerjisi depo lama görevini suya vererek, bu sistemden hem konut ısıtma hem de sıcak su eldesi sağlanabileceği görüşü ortaya çıkmıştır. Bu fikrin uygulanması için EgB üniversitesi Araştırma Fonu Sayman İlgınca desteklenen proje kapsamında inşa edilen deney hacmin de yapılan deney sonuçları değerlendirilmiş ve tablolar halin de sunulmuştur. ABSTRACT In the present research the Modified MichBİ-Trombe wall has been invastigated.lt has been used as a multi purpose wall for space heating and production of domestic hot water. As known, active space heating using solar energy is not econo mically compotitive. Michel-lrombe wall is one of the passive solar systems used for space heating.lt is known that the che mical substances used for heat storage in Michel-lrombe walls loos gradually t'heir heat storage properties due to phase changB, The result of experiments carried out in Solar Energy Institute have showed that Glauber-salt ( Na^SO^. 10H»0] is not convenient to use as heat-storage material. Instead of chemical substances water has been used in this present work which has been used also for domestic hot water production. In order to realize this idea a test house of 48 m^ has been built in the Institute open air Laboratory area-Tempsratures he v b been mea sured at 32 points hourly. ThB experimental values have been evaluated and the results have been given in tables 3.1 to 3. 54.
Özet (Çeviri)