Yapı projelerinde karar verme süreçlerinin incelenmesi ve bu süreçleri yönetebilen bir yazılım programı oluşturulması
Investigation of decision-making processes in construction projects and development of a software program that can manage these processes
- Tez No: 934303
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DEDE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
İnşaat projelerinin optimizasyonunda karşılaşılan çok amaçlı planlama problemlerinin çözümünde genellikle metasezgisel algoritmaların geliştirilmesine odaklanılmış, ancak algoritmaların performansını doğrudan etkileyen çok amaçlı seçme ve eleme operatörlerinin geliştirilmesine yeterli önem verilmemiştir. Bu tez çalışmasında metasezgisel algoritmaların performansını artırmak amacıyla, referans tabanlı baskın olmayan sıralama (NDSIII) ve güçlendirilmiş pareto (SP) operatörleri farklı metasezgisel algoritmalara entegre edilmiş, ayrıca dört ve daha fazla amaçlı problemler için operatörleri değiştirilmiş güçlendirilmiş pareto (MSP) operatörü geliştirilmiştir. Zaman, maliyet, kalite, çevresel etki ve güvenlik riski amaçlarını içeren yedi farklı problem sınıfı için Gri kurt optimizasyonu, Balina optimizasyon algoritması ve Rao serileri kullanılarak, literatürdeki algoritmalara göre çok daha az fonksiyon değerlendirmesi ile daha kaliteli sonuçlar elde edilmiştir. Teorik çalışmaların pratiğe aktarılması için Matlab ve MS Project entegrasyonlu bir yazılım geliştirilmiş, böylece inşaat sektöründe proje optimizasyonuna yenilikçi bir çözüm sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the optimization of construction projects, multi-objective planning problems have generally focused on developing metaheuristic algorithms; however, insufficient attention has been given to developing multi-objective selection and elimination operators that directly affect algorithm performance. In this thesis study, to improve the performance of metaheuristic algorithms, reference-based non-dominated sorting (NDSIII) and strength pareto (SP) operators were integrated with different metaheuristic algorithms, and a modified strengthened Pareto (MSP) operator was developed for four and more objective problems. Using Grey Wolf Optimization, Whale Optimization Algorithm and Rao series for seven different problem classes involving time, cost, quality, environmental impact, and safety risk objectives, higher quality solutions were obtained with significantly fewer function evaluations compared to existing algorithms in the literature. A software with Matlab and MS Project integration was developed to transform theoretical studies into practice, thus providing an innovative solution for project optimization in the construction industry.