Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan arı ekmeği örneklerinin biyolojik ve antmikrobiyal aktiviteleri ile dna koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of biological and antimicrobial activities and dna protective effects of bee bread samples collected from different regions of Turkey
- Tez No: 934350
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİDAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEFA ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışma kapsamında Türkiye'nin 11 farklı ilinden arı ekmeği örnekleri toplanmıştır. Bu örneklerin biyolojik aktivite, antimikrobiyal aktivite ve DNA hasarına olan etkileri incelenmiştir. Biyolojik aktivite kapsamında toplam fenolik madde miktarı, DPPH analizi, CUPRAC analizi ve FRAP analizleri yapılmış ve analiz sonuçlarına göre 10 numaralı örneğin antioksidan aktivite analizlerinde en etkili örnek olduğu tespit edilmiştir. Antimikrobiyal aktivite kapsamında 6 bakteri ve 4 mantar üzerinde örneklerin antimikrobiyal etkileri incelenmiştir. Elde edilen antimikrobiyal analiz sonuçlarına göre tüm örneklerin etkili olduğu ancak özellikle 8. ve 9. örneklerin bazı mantarlara karşı nistatinden daha fazla zon çapı ıluşturduğu belirlenmiştir. 11 farklı arı ekmeğinin plazmid DNA hasarı onarım etkisi ticari plazmid DNA (pBR322) üzerinde yapılan çalışmalar ile belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre propolis örneklerinin plazmid DNA'sını hasara uğrattığı tespit edilmiş ve fenton ile hasara uğratılmış plazmid DNA'sını onarmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, bee bread samples were collected from 11 different provinces of Turkey. The biological activity, antimicrobial activity and DNA damage effects of these samples were examined. Within the scope of biological activity, total phenolic substance amount, DPPH analysis, CUPRAC analysis and FRAP analyses were performed and according to the analysis results, sample number 10 was determined to be the most effective sample in antioxidant activity analyses. Within the scope of antimicrobial activity, antimicrobial effects of the samples were examined on 6 bacteria and 4 fungi. According to the antimicrobial analysis results obtained, it was determined that all samples were effective, but especially the 8th and 9th samples created a zone diameter greater than nystatin against some fungi. Plasmid DNA damage repair effect of 11 different bee breads was determined by studies conducted on commercial plasmid DNA (pBR322). According to the analysis results, it was determined that propolis samples damaged plasmid DNA and did not repair plasmid DNA damaged by Fenton.