Viyolonsel öğretiminde yineleme stratejisine dayalı video destekli çalışmaların Türk müziği perdelerini seslendirmeye etkisi
The effect of video-supported activities based on repetition strategy in cello education on performing Turkish music pitches
  1. Tez No: 934349
  2. Yazar: FEYZİ BERAT KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ÇİFTCİ, DOÇ. DR. ÖZGÜR EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmanın amacı, viyolonsel öğretiminde yineleme stratejisine dayalı video destekli çalışmaların Türk müziği perdelerini seslendirmede ne düzeyde etkili olduğunun belirlenmesidir. Araştırmanın yöntemi eylem araştırmasıdır. Eylem araştırmalarında nicel ve nitel veriler bir arada kullanılmaktadır. Bu sebeple araştırmanın verileri hem nitel hem de nicel verilerden oluşmaktadır. Öğrenci performanslarına ilişkin veriler, alan uzmanlarının puanlamaları, öğrenci günlükleri ve öğretmen günlüklerinden elde edilmiştir. Araştırma süreci boyunca araştırmada yer alan bütün aşamalar uzman görüşleri alınarak yürütülmüştür. Araştırma 7 viyolonsel öğrencisi ile başlamış ancak süreç içerisinde öğrencilerden ikisi kendi iradeleriyle çalışmadan çekilme kararı almıştır. Bu sebeple araştırma 5 öğrenci ile tamamlanmıştır. Araştırma planı için dört Türk müziği makamı belirlenmiştir. Bunlar; Uşşak, Hicâz, Karcığar ve Sabâ makamlarıdır. Bu makamlardan dört peşrev seçilmiş ve öğrencilere ön test için icra ettirilmiştir. Belirlenen makam dizilerinde araştırmacı tarafından üçer adet alıştırma yazılmıştır. Araştırmada her makam için iki ders saati ayrılmış, araştırmacı tarafından yazılan makamsal alıştırmalar bu derslerde araştırmaya katılan her öğrenciyle ayrı ayrı ve yüz yüze olarak çalışılmıştır. Araştırma süreci için yapılan derslerin tamamında öğrenciler ve öğretmen tarafından günlükler tutulmuş, bu günlüklerden elde edilen veriler ise araştırmanın nitel verilerini oluşturmuştur. Araştırma için yapılan bütün derslerin video kayıtları alınmıştır. Her makam için dersler tamamlandıktan sonra öğrenciler peşrevleri son test için icra etmişlerdir. Uzman değerlendirmeleri için bu icralarında video kayıtları alınmıştır. Araştırmanın nitel verileri üzerinde içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular belirlenen tema ve kodlara göre yorumlanmıştır. Nicel veriler ise Wilcoxon işaretli sıralar testi ile analiz edilmiştir. Bulgulardan ulaşılan sonuçlara göre uygulanan öğretimin öğrencilerin Türk müziği perdelerini seslendirmelerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. Sontest-öntest karşılaştırması neticesinde ise öğrencilerin peşrevleri daha doğru icra ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the extent to which video-supported activities based on repetition strategy in cello education are effective in performing Turkish music pitches. The research method is action research. In action research, quantitative and qualitative data are used together. Therefore, the data of this research consist of both qualitative and quantitative data. Data regarding student performances were obtained from expert evaluations, student diaries, and teacher diaries. Throughout the research, all stages of the research were conducted by obtaining expert opinions. The research began with 7 cello students; however, during the process, two students voluntarily decided to withdraw from the study. Thus, the research was completed with 5 students. Four Turkish music maqams were selected for the research plan: Uşşak, Hicâz, Karcığar, and Sabâ. Four“peşrev”pieces from these maqams were selected and performed by the students as a pre-test. The researcher composed three exercises for each selected maqam. In the research, two lesson hours were allocated for each maqam, and the maqam-based exercises composed by the researcher were studied individually and face-to-face with each participating student. Throughout the research, diaries were kept by both students and the teacher during all conducted lessons, and the data obtained from these diaries constituted the qualitative data of the study. All lessons carried out for the research were video recorded. After the completion of lessons for each maqam, students performed the peşrev pieces as a post-test. These performances were video recorded for expert evaluations. Content analysis was performed on the qualitative data of the research. The obtained findings were interpreted according to the specified themes and codes. Quantitative data were analyzed using the Wilcoxon signed-rank test. According to the results derived from the findings, it was concluded that the applied instruction was effective in enabling students to perform Turkish music pitches. As a result of the post-test and pre-test comparison, it was determined that the students performed the“peşrev”pieces more accurately.