Yaşamsal bulguları ölçebilen mikro elektronik kart
Micro electronic card that can measure vital signs
  1. Tez No: 934382
  2. Yazar: VİLDAN NUR KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda bilim ve teknoloji hızla gelişmesiyle en çok sağlık ve biyomedikal alanları etkilenmektedir. Teknolojideki gelişmelerle beraber akıllı saatlere, sensör yamalara daha kolay erişim sağlanmış olup ve kullanılmaya başlanmıştır. Giyilebilir teknolojinin en önemli parçası nesnelerin internetidir (IoT). Geliştirilecek olan projede insan vücudundan fizyolojik işaretlerin alınıp işlenmesiyle birlikte sağlık merkezlerine bağlı kalmadan hastanın izlenebilmesini sağlanacaktır. Fizyolojik sinyaller, belirli bir vücut bölümünün elektriksel aktivitesini yansıtır. Uygun sensörler kullanılarak hastadan alınan sinyaller elektriksel verilere dönüştürülür ve cihazlar yardımıyla işlenerek yorumlanmak üzere doktora sunulur. Vücuttan elde edilen elektriksel aktiviteler yardımıyla kişinin fizyolojik durumu hakkında bilgi elde edilir. Bu çalışmada EKG, vücut sıcaklığı, nabız ve tansiyon gibi vital bulguların vücudun belirli bölgelerine yerleştirilen elektrotlar aracılığı ile ölçülüp işlenebilir değerlere dönüştürülecektir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of science and technology in the current century, health and biomedical fields are most affected. With the developments in technology, smart watches and sensor patches have been easier to access and have begun to be used. The most important piece of wearable technology is the internet of things (IoT). In the project to be developed, by taking and processing the physiological signs from the human body, it will be possible to monitor the patient without being connected to the health centers. Physiological signals reflect the electrical activity of a particular body part. By using appropriate sensors, the signals received from the patient are converted into electrical data and processed with the help of devices and presented to the doctor for interpretation. With the help of electrical activities obtained from the body, information about the physiological state of the person is obtained. In this study, vital signs such as ECG, body temperature, pulse and blood pressure will be measured and converted into operable values by means of electrodes placed in certain parts of the body.