Franz Schubert, Robert Schumann ve Hugo Wolf'un besteledikleri Mignon liedlerinin stilistik bağlamda karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of Mignon lieder composed by Franz Schubert, Robert Schumann and Hugo Wolf in stylistic context
  1. Tez No: 934381
  2. Yazar: ECEM KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP EBRU AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Romantik dönemin önde gelen şair ve yazarlarından Johann Wolfgang von Goethe'nin Heiss Mich Nicht Reden, So Lasst Mich Scheinen, Nur Wer Die Sehnsucht Kennt ve Kennst Du Das Land? şiirlerini lied olarak besteleyen dönemin önde gelen lied bestecileri Franz Schubert, Robert Schumann ve Hugo Wolf'un eserleri incelenmiştir. Goethe dönemin en önemli şair ve yazarı olmasının yanı sıra Alman Romantiklerindendir. Bu nedenle Goethe'nin 1777'de başlayıp 1795'te tamamladığı Wilhelm Meisters Lehrjahre adlı romanın kadın karakteri Mignon için yazılan bu şiirler, Romantik dönem lied bestecileri için cazip hale gelmiştir. Schubert ve Schumann her ne kadar aynı şiirleri kullansalar da Romantizmin subjektif perspektifiyle mısralarda sıra değişiklikleri yapmış, metinleri müziğe adapte etmişlerdir. Aynı zamanda şair olması sebebiyle de Schumann'ın metinlere müdahale etmesi karşısında Wolf, şairin orijinal metinlerini korumuş, müziği metinlere adapte etmiştir. Birçok besteci tarafından kullanılan metinler aynı olsa da bestelenen liedler prozodi (söz ve müziğin uyumu) açısından ciddi farklılıklar barındırmaktadır. Bu farklılıklar dönemin ve bestecilerin stilleri göz önünde bulundurularak karşılaştırmalı analiz yöntemiyle tespit edilmiş, performans açısından önemli ipuçları elde edilmiştir. Karşılaştırmalarda tonalite, ölçü birimleri, ritmik değerler, prozodi, artikülasyon ve dinamikler gibi parametreler dikkate alınırken tonalite-eşlik-metin ilişkileri de incelenmiştir. Analizlerdeki karşılaştırmalarda bulunan farklılıkların oranlarını gösteren istatistiksel hesaplamalar da gerçekleştirilmiştir. Erken Romantik dönemden Geç Romantik döneme kadar olan süre içinde değişen müzikal yapı ve armonik doku bestecilerin liedlerinde stilistik farklılıkları ortaya çıkarmıştır. 19. yüzyılın ilk yarısının önde gelen bestecilerinden Schubert ve Schumann'ın liedlerinde, dönemin müzikal anlayışına uygun olarak vokal ve eşlik partisindeki armonik yapıların sadeliği ve diatonik kullanımlar dikkat çekmektedir. Geç Romantik dönem bestecisi Wolf'un liedlerinde ise kromatik yapı, yoğun modülasyon örgüsüyle elde ettiği tonal belirsizlikler görülmüştür. Bu çalışmanın lied yorumculuğunda farkındalık yaratacağı ve daha kapsamlı bir bakış açısı sağlayacağı öngörülmektedir. Elde edilen bulguların, çalışmada incelenen liedlerin yanı sıra döneme ait diğer liedlerin de ne şekilde yorumlanması gerektiğine dair ipuçları sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the lieder composed by Franz Schubert, Robert Schumann and Hugo Wolf, each setting music to Johann Wolfgang von Goethe's famous poems Heiss Mich Nicht Reden, So Lasst Mich Scheinen, Nur Wer Die Sehnsucht Kennt, and Kennst Du Das Land?. Goethe was the most important poet and writer of the period and a key figure of German Romanticism. These poems, written for Mignon, the female character of Goethe's novel Wilhelm Meisters Lehrjahre, (begun in 1777 and completed in 1795), attracted the attention of lied composers in the Romantic period. Although Schubert and Schumann used the same poems, they changed the order of the verses and adapted the texts to music using the subjective perspective of Romanticism. Wolf preserved Goethe's original texts and adapted the music faithfully, in contrast to Schumann, who being a poet himself, made interventions in the texts. While many composers used the same lyrics, their lieder varied significantly in terms of prosody – harmony of words and music. The present study employs a comparative analysis method to identify the differences in the lieder, considering the styles of the period and the unique approaches of the composers. It considers parameters such as tonality, meters, rhythmic values, prosody, articulation, and dynamics. Additionally, the relationships among tonality, accompaniment, and text in the comparisons are explored. Statistical calculations were performed, showing the proportions of the differences identified in the comparative analyses. The changing musical structure and harmonic texture from the Early Romantic period to the Late Romantic period revealed stylistic differences in composers' lieder. The simplicity of the harmonic structures in the vocal and accompaniment parts, along with the use of diatonicism in line with the musical aesthetics of the period is notably reflected in the lieder of Schubert and Schumann, two of the leading composers of the first half of the 19th century. The chromatic structure and tonal ambiguities achieved through intense modulation weave were found in the lieder of Wolf, a composer in the late Romantic period. This study is predicted to raise awareness of the interpretation of lieder and provide a more comprehensive perspective. Additionally, the results obtained will provide clues on how other lieder of the period should be interpreted.