Use of biofilters in wastewater treatment
- Tez No: 93449
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEVDET ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
m ÖZET Aerobic biyolojik filtre, son yıllarda gelişmekte olan önemli bir prosestir. Biofılm reaktörler genellikle endüstriyel ve evsel nitelikli atık su arıtımında kullanılırlar. Biyolojik filtrelerin klasik arıtma süreçlerine kıyasla çok daha az alana ihtiyaç göstermesi, organik madde oksidasyonun yanısıra önemli oranda nütriend giderebilmesi, mevcut sistemlere kolaylıkla entegre olabilmesi gibi avantajları, giderek yoğunlaşan sıklıkta uygulama imkanı bulmalarını neden olmaktadır. Ayrıca bağlı büyüme neticesi reaktörde gelişen biyokütlenin miktarı nedeniyle sistem toksit ve şok yüklemelere karşı daha az duyarlı olmakta ve dolayısıyla çıkış suyu kalitesi bu durumdan olumsuz etkilenmemektedir. Farklı biyofilm teknolojileri arasında akışkan yataklı sistemler ve batık filtreler en fazla uygulama alanı bulan sistemler olmuştur. Aşağı yada yukarı akışlı olarak işletilebilen bu sistemler ile atık suda bulunan organik madde ve nütrientlerin, filtre malzemesi üzerinde büyüyüp gelişen biyokütle tarafinda parçalanılarak zararsız son ürünlere dönüştürülmesi mümkün olmaktadır. Son senelerde evsel ve endüstriyel atıksu arıtımı kapsamında yapılan uygulamalar incelendiğinde bu alanda biyolojik filtrelerin kullanımının giderek artmakta olduğu dikkat çekicidir. Biyolojik filtrelerde kullanılan filtre malzemesi verimli bir arıtım için önemli bir parametredir. Yeterince verimli bir arıtım içini fitre malzemesi proses için uygun olmalıdır. Malzemenin fiziksel özellikleri ve hidrolik davranışları, uygun bir biyolojik arıtım için araştırılmalıdır. Sunulan çalışmada; daha büyük spesifik alanı, yüksek porositesi ve küçük çapı gibi özellikleri olan filtre malzemesi seçilmesi hedeflenmiştir. Laboratuar çalışmalarında filtre malzemesi olarak quartz kumu ve pellet denenmiştir. Her iki filtre malzemesi için çeşitli analiz ve ölçümler yapılmıştır. Filtre malzemelerinin farklı su ve hava oranlarından hidrolik özellikleri, yük kayıpları, akışkanlaşma hızlan ve filtre yatağı gelişmeleri tespit edilmiştir. Bu deneysel çalışmalardan önce filtre malzemelerinden çap, özgül ağırlık, porosite gibi fiziksel özellikler incelenmiştir. Deneysel çalışmalardan sonra uygun filtre malzemesi olarak pellet seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Biological aerated filtration is a recent and intensive process which has been greatly developed over the last years. Biofilm reactors are generally applicated in treatment of industrial and municipal wastewater. There are several reasons for the fact that, it seems to be more and more favoured instead of the conventional suspended growth processes. These can be stated as less space requirements, absence of secondary classifier, high elimination rates in terms of organic matter and nutrient and easy entegration to the existing treatment plants. In addition to these, due to the high biomass concentrations obtained in the reactor, such processes show high resistance to the shock loads as well as toxic substances and effluent does not influenced from such conditions. Among various types of biofilm reactors, fixed and fluidized bed reactors are preferably used. Biological conversion of organic matter and nutrient by biomass attached to the support medium is achieved by biofiltration process, operated upflow or downflow mode. In recent years, there has been a significant increase we in the interest of biofilm technology in the field of both municipal and industrial waste water treatment. Filter material that is used in biological filter reactor is an important parameters in efficiency for treatment. To sufficient removal efficiency, filter material must be suitable for process. Physical characteristics and hydraulic behaviours of materials are investigated for suitable biological treatment. This study aims to select a filter material which contains such fine surface, greater specific surface area the high percent void space. Quartz sand and pellet as filter material are used in laboratory studies different types of analyses and measurements have been carried out for both material. The main issue for filter material is to determine its hydraulic characteristics in terms of head losses, fluidisation velocities and expansion ratios under different flowrates and with/or without different air rates in a series of experiments and also for further needs, physical characteristics of filter material such as grain size, specifics weight porosity are measured. Pellet is selected as suitable filter material after the laboratory studies.