Air quality assesment for İzmir on the basis of İzmir air pollution emission estimaties
  1. Tez No: 93450
  2. Yazar: AYSUN YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın amacı; evsel, trafıksel ve endüstriyel kirletici kaynakların SO2 konsantrasyonlarının dış hava kalitesine etkilerini tespit etmektir. Hava kalitesindeki SO2 konsantrasyonu dağılımı ISCST modeli ile hesaplanmıştır. ISCST tüm dünyada yaygın olan EPA tasdikli bir dağılım modeli olup yöredeki hava kirletici emisyon envanterini esas alarak çalışır. Bu nedenle İzmir'de bu envanter, bütün kaynaklar için hesaplanmıştır. İzmir'deki enerji ihtiyacı kömür, petrol ve LPG gibi fosil yakıtlar tarafından sağlanmaktadır. Bu yakıtlar, İzmir'deki endüstri, evsel ısıtma ve trafik sektörü tarafından kullanılmaktadır. Herbiri önemli bir hava kirliliği kaynağıdır. Bu kaynaklar aşağıda belirtildiği şekilde sınıflandırılabilirler: 1. noktasal kaynaklar (harcketsiz=sabit) 2. alansal kaynaklar (hareketsiz=sabit) 3. hareketli kaynaklar (çizgi sel) Bu çalışmanın sonuçlarına göre; İzmir'deki endüstriyel, trafıksel ve evsel kaynaklı kirliliğin çevreyi ciddi bir şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır. Özelikle endüstriyel bölgeler, hava kirliliğini önemli ölçüde etkilemektedir. İzmir'de satılan kalitesiz yakıt ve uygun dizayn edilmemiş yakıt kazanları nedeniyle ciddi hava kirliliği problemleri oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The aim of this study was to determine and show the effects of domestic, traffic and industrial sources on SO2 component on ambient air quality in Izmir. The contribution of this SO2 concentration on the air quality was calculated by means of the ISCST model and drawn into“air pollution maps”of Izmir. ISCST (Industrial Source Complex Short Term) which is an EPA approved dispersion model works on an air pollution emission inventory and calculate the air quality due to a multiplicity of sources. This inventory is basically dependent on the energy needs in Izmir which relied on fossil fuels such as coal, oil and liquefied petroleum gas (LPG). These fuels are used by industry, domestic heating and transportation sectors in Izmir. Each of them is an important source of air pollution. They are further classified as; 1. Point sources 2. Area sources 3. Mobile sources The results of this study showed that the pollution from industry, traffic and domestic sources in Izmir was damaging the environment. Especially, industrial areas were quite effective on the air quality of the city. The qualities of the fuels being sold in Izmir and the inefficient boiler designs at which these fuels were burned were causing serious air pollution problems.